W Szklarskiej Porębie odbyło się międzynarodowe szkolenie, w którym uczestniczyli kadeci z Litwy, Łotwy, Holandii, Czech oraz podchorążowie z Sekcji Szkoleń Wysokogórskich.

Pierwsze dni upłynęły na doskonaleniu technik linowych i wspinaczki. Ćwiczono m.in.: budowę mostów linowych i stanowisk asekuracyjnych, jumarowanie oraz podstawowe techniki zjazdowe.
Dodatkowym elementem szkolenia był wykład na temat ratownictwa górskiego prowadzony przez ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR, zwieńczony pokazem sprzętu oraz ćwiczeniami praktycznymi.
W kolejnych dniach studenci szkolili się i doskonalili umiejętności z zakresu wspinaczki oraz technik linowych, a w szczególności budowania mostu linowego, kolejki tyrolskiej, technik wycofywania oraz sposobów wykonania improwizowanych uprzęży.
Po zakończeniu modułu wspinaczkowo-wysokościowego odbyło się szkolenie z zakresu medycyny pola walki, prowadzone przez "WIRA" z JWK w Lublińcu. Kadeci oraz podchorążowie brali udział w wykładach, które były przeplatane zajęciami praktycznymi. Tematyka obejmowała sposoby składania meldunków MEDEVAC oraz MIST, metody tamowania krwotoków oraz podstawowe czynności związane z pierwszą pomocą na polu walki.
Elementem międzynarodowej integracji był kilkunastokilometrowy marsz na Szrenicę.zdjęcia: WSOWL

Back to top