W dniach 24-25 kwietnia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu (WSOWL) odbył się I Turniej Walki w Bliskim Kontakcie. Rywalizacja przebiegała na zasadach zbliżonych do amatorskiego MMA (mieszanych sztuk walki).

W Turnieju wzięli udział studenci z uczelni, zawodnicy z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz kadet z Rumunii, który w ramach wymiany międzynarodowej ERASMUS kształci się w WSOWL.

Zawody uświetnili swoją obecnością: Tomasz Drwal, żywa legenda polskiego MMA, pierwszy Polak, który walczył w UFC (Ultimate Fighting Championship) oraz medaliści Mistrzostw Świata w Muay Thai - Mariusz Cieśliński i Paweł Jędrzejczyk.

- Pojedynki prowadzono na dystansie dwóch trzyminutowych rund. Między nimi, w poszczególnych kategoriach wagowych, można było obejrzeć pokazy różnego rodzaju systemów, sztuk oraz sportów walki, takich jak: zapasy, judo, boks, muay thai oraz krav-maga – informuje wykładowca z Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu kpt. Maciej Kupryjańczyk, który był jednocześnie pomysłodawcą zawodów.

Mieszane sztuki walki stają się dyscypliną coraz bardziej popularną, również w środowisku wojskowym. Jak każdy ze sportów kształtuje cechy niezbędne dobremu żołnierzowi, co czyni go pożądanym także dla przyszłych oficerów Wojska Polskiego. – Wojsku potrzebne są tego typu zawody, gdyż same zmagania sportowe to doskonały sposób na rozwój zawodnika-żołnierza. Tylko walcząc z najlepszymi można zostać najlepszym – twierdzi Tomasz Drwal.

Podobnego zdania jest sędzia ringowy, Maciej Merkur, który uważa, że walka wręcz jest jednym z najważniejszych elementów wyszkolenia żołnierza, a rywalizacja podczas zawodów jest doskonałym sposobem sprawdzenia samego siebie.

Turniej organizowany był głównie przez uczelnianą Sekcję Walki w Bliskim Kontakcie, przy współudziale organizacji PROMMAC, firm: PIT BULL i Dragon oraz Wrocławskiego klubu WroXgym.
Zawody potwierdziły od dawna obserwowane w uczelni zainteresowanie oraz zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia, które z powodzeniem funkcjonują w innych armiach na całym świecie. Wielu zawodników walczących w UFC, największej i najbardziej renomowanej organizacji MMA na świecie, jest związanych z mundurem. - Potrzebujemy zawodników klasy międzynarodowej, ponieważ stanowią oni doskonałą wizytówkę naszego wojska – podsumowuje Tomasz Drwal.

Wyniki w poszczególnych kategoriach:

do 62 kg:

 1. st. kpr. pchor. Wojciech Stępniewski (WSOWL)
 2. sierż. pchor. Krzysztof Ługowski (WSOWL)

do 67 kg:

 1. kpr. pchor. Radosław Bartuś (WSOWL)
 2. st. kpr. pchor. Paweł Bekisz (WSOWL)
 3. st. szer. pchor. Jakub Dryło (WSOWL)

do 73 kg:

 1. 1. st. szer. pchor. Patryk Tarłowski (WSOWL)
 2. st. kpr. pchor. Artur Dworak (WSOWL)
 3. sierż. pchor. Sebastian Frankiewicz (WSOWL)

do 80 kg:

 1. st. szer. pchor. Piotr Zagdański (WSOWL)
 2. szer. elew. Marcin Sopata (CSWInż.iChem.)
 3. kpr. pchor. Bartosz Kiszka (WSOWL)

do 87 kg:

 1. szer. pchor. Michał Musiałowicz
 2. st. szer. pchor. Tomasz Cimoch
 3. st. szer. Michał Siudziński (CSWInż.iChem.)

do 90 kg:

 1. sierż. pchor. Michał Lorek
 2. plut. pchor. Bartłomiej Kamiński
 3. kpr. pchor. Łukasz Dobrowolski

OPEN:

 1. sierż. pchor. Dawid Suski (WSOWL)
 2. st. szer. Grzegorz Ciepliński (CSWInż.iChem.)
 3. kadet Roman Daniel (Rumunia)

Zapraszamy do obejrzenia reportażu Pawła Słodownika z I Turnieju Walki w Bliskim Kontakcie pt. " Armia wojowników MMA" na stronie Polsat Sport:

www.polsatsport.pl/sporty-walki/mma/mma-po-zolniersku-zawody-w-szkole-oficerskiej-we-wroclawiu.html#.U2dKW1eo9wW

 

tekst: mjr Piotr Szczepański
zdjęcia: Łukasz Krzeczkowski/WSOWL

Back to top