Tłumy odwiedzających mogły zobaczyć pokazy sprzętu wojskowego, ćwiczenia żołnierzy oraz spotkać się z kolekcjonerami starych pojazdów militarnych i twórcami serialu "Czterej pancerni i pies". Na poligonie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się jedna z największych w Polsce imprez plenerowych promujących Wojsko Polskie – VI Majówka Militarna „Operacja Zachód".

W malowniczym terenie, gdzie na co dzień szkolą się podchorążowie „uczelni generałów", stoiska ze sprzętem i uzbrojeniem wystawiło kilkanaście jednostek i instytucji wojskowych. Oprócz wojska prezentowali się członkowie Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Militarnych i Historii "Twierdza Wrocław", stowarzyszeń militarnych, grup rekonstrukcyjnych i kolekcjonerzy militariów.

Odwiedzający mogli wziąć udział w zawodach strzeleckich z wykorzystaniem urządzenia szkolno - treningowego „Cyklop". Każdy ze zwiedzających mógł choć na chwilę poczuć się jak prawdziwy dowódca i zająć miejsce w czołgu Leopard, czy w Kołowym Transporterze Opancerzonym Rosomak. Atrakcji, głównie dla najmłodszych uczestników pikniku, dostarczyła przejażdżka quadem. Oprócz nowoczesnej techniki wojskowej na poligonie zobaczyć można było zabytkowe pojazdy wojskowe, prezentowane przez kolekcjonerów z Wrocławia i okolic. Do dyspozycji gości były stoiska z militarnymi gadżetami. Przy wojskowej grochówce, można było posłuchać żołnierskich piosenek.
Wiele emocji wywołał dynamiczny pokaz odbicia zajętego przez przeciwnika budynku oraz pokaz walki w bliskim kontakcie przeprowadzony przez studentów wrocławskiej uczelni wojskowej. a także podejmowanie i neutralizowanie ładunku wybuchowego przez sapera ubranego w kombinezon przeciwwybuchowy.
Dla najmłodszych gości przewidziano liczne atrakcje i konkursy z okazji Dnia Dziecka.
- Dużym atutem imprezy jest to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno miłośnicy militariów, jak i całe rodziny, często wielopokoleniowe – zaobserwowała Magdalena Chojnowska z Wrocławia.

„Operacja Zachód" to zainicjowana w 2009 impreza plenerowo-rekreacyjna, skupiająca miłośników i kolekcjonerów pojazdów militarnych i starej techniki wojskowej, połączona z konfrontacją najnowocześniejszego sprzętu z jednostek wojskowych.

Tekst i zdjęcia: mjr Piotr Szczepański

Back to top