"Chcemy pokazać, jak zmieniały się siły zbrojne. Będą mogli Państwo popatrzeć, jak zmieniało się Wojsko Polskie. To nie zrobiło się samo. Nie trzeba tłumaczyć, ile dokonali sami Polacy" – powiedział podczas pikniku „Dni z Wojskiem Polskim" wiceminister Czesław Mroczek.

W weekend (10 i 11.05.) w Mińsku Mazowieckim odbył się piknik wojskowy ph. „Dni z Wojskiem Polskim", którego gospodarzem była 23. Baza Lotnictwa Taktycznego (lotnisko w Janowie). Była to dobra okazja do zapoznania się zarówno z nowoczesnym sprzętem, jak i samymi żołnierzami oraz ich pracą. Imprezy towarzyszące obchodom odbywały się także w centrum miasta, gdzie oprócz pokazów statycznych sprzętu i uzbrojenia armii w programie znalazły się również parady i koncert orkiestr wojskowych.

Otwierając w sobotę część oficjalną wojskowego pikniku, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski podkreślił, że wojsko ciągle się zmienia, a głównym wyznacznikiem tych zmian jest profesjonalizacja i modernizacja techniczna armii oraz współpraca z sojusznikami.

W uroczystym rozpoczęciu wydarzenia uczestniczył zastępca szefa BBN Zbigniew Włosowicz, który odczytał list Prezydenta RP, skierowany do organizatorów i uczestników.

- Wojsko Polskie to wojsko, z którego jesteśmy dumni. Nowoczesna armia, będąca częścią najsilniejszego sojuszu militarnego świata. To stąd, z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego, wyruszyły samoloty z biało-czerwoną szachownicą, które jako pierwsze podjęły dyżur bojowy w NATO. "Dni z Wojskiem Polskim" to znakomita okazja, by podziękować wszystkim oddziałom i jednostkom za wybitną służbę w międzynarodowych strukturach. To też sposobność, by się czegoś o Polskim Wojsku dowiedzieć. To, wreszcie, szansa na prezentację nowoczesnego systemu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej; szansa na przedstawienie sukcesów modernizacji naszych sił zbrojnych, zarówno w sferze funkcjonowania armii, jak i w uzbrojeniu, wyposażeniu oraz wyszkoleniu Wojska Polskiego - napisał Prezydent RP.

15. rocznica wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, przypadająca w 2014 roku, stanowi jeden z symboli odzyskanej wolności. Polska weszła do sojuszu państw demokratycznych, budujących i gwarantujących sobie nawzajem bezpieczeństwo na zasadzie pełnej dobrowolności. W ciągu 15 lat funkcjonowania naszego kraju w Sojuszu w Wojsku Polskim dokonały się fundamentalne zmiany, które ukształtowały oblicze współczesnej, nowoczesnej i profesjonalnej armii. Piętnastolecie obecności w NATO to szczególna okazja do zaprezentowania społeczeństwu zmian, jakie zaszły zarówno w sferze funkcjonowania armii, jak i w uzbrojeniu, wyposażeniu i wyszkoleniu Wojska Polskiego.

Imprezy towarzyszące tegorocznym obchodom odbywały się także w centrum miasta, gdzie obok pokazów statycznych sprzętu i uzbrojenia Wojska Polskiego można było obejrzeć paradę i koncert orkiestr wojskowych. To jednak nie wszystko. Współczesny potencjał Wojska Polskiego – w kontekście funkcjonowania polskich sił zbrojnych – to także wiedza, umiejętności i innowacyjność. Uczestnicy „Dni z Wojskiem Polskim" mogli poznać dorobek i osiągnięcia naukowo-techniczne uczelni wojskowych oraz wojskowych instytutów badawczych.

„Dni z Wojskiem Polskim" było świętem polskiej armii, otwartym dla wszystkich, a zorganizowane po to, by przybliżyć zmiany, jakie w następstwie włączenia się Polski w struktury Sojuszu zaistniały w sferze bezpieczeństwa państwa i modernizacji jego sił zbrojnych.

Źródło: www.mon.gov.pl
Zdjęcia: MON, WSOWL

Back to top