W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej podchorążowie WSOWL działający w Sekcji Jeździeckiej wzięli udział w inscenizacji szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich, która na polach pod Krojantami miała miejsce 1 września 1939 roku.

Widowisko składało się z dwóch części: „Kawaleryjska powinność - szarża 18. Pułku Ułanów Pomorskich w dniu 1 września 1939 r." oraz po raz pierwszy przedstawienie inscenizacji „Szarża kawalerii – historia i współczesność".

Uczestnicy wydarzenia wykonali szarże zarówno kawalerii dawnej (jeźdźców w mundurach historycznych), jak i współczesnych kawalerzystów z jednostek kawalerii zmotoryzowanej, z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego.
- Niesamowita była musztra szwadronu kawalerii, który liczył 120 koni. Ale chyba najbardziej ekscytująca była szarża z szablą w ręku – stwierdza kpr. pchor. Paweł Szafarski.
We współtworzeniu żywej lekcji historii uczestniczyli przedstawiciele WSOWL: kpr. pchor. Paweł Szafarski, kpr. pchor. Szymon Korcz i szer. pchor. Michał Mateńko. Ich udział w przedsięwzięciu możliwy był dzięki Arkadiuszowi Chodorowskiemu z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego.

zdjęcia: WSOWL

Back to top