28 listopada 2014 roku w Łazienkach Królewskich oraz w Pałacu Belwederskim w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 184. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego i Dnia Podchorążego. Do udziału w uroczystościach zostali zaproszeni przedstawiciele WSOWL na czele z Rektorem-Komendantem płk. prof. dr. hab. Mariuszem Wiatrem.

Zgodnie z coroczną tradycją obchody Dnia Podchorążego rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikami por. Piotra Wysockiego i generała Józefa Bema. Wiceprezesowi Rady Ministrów - Ministrowi Obrony Narodowej Tomaszowi Siemoniakowi towarzyszyła kierownicza kadra Sił Zbrojnych oraz rektorzy-komendanci.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Belwederu, gdzie spotkali się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej i Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Podczas spotkania Prezydent, odnosząc się do roli podchorążych w polskiej historii podkreślił, że każdy podchorąży - lider wojskowy odgrywa ważną rolę w historii. Warto o tym pamiętać, by być gotowym do dźwigania odpowiedzialności za losy Ojczyzny i Sił Zbrojnych. Prezydent przypomniał, że gotowość do poświęcenia jest zobowiązaniem spoczywającym także na podchorążych.
Wicepremier Tomasz Siemoniak podziękował Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu za zaproszenie podchorążych na spotkanie w Belwederze oraz za otaczanie ich szczególną troską.
Z okazji Dnia Podchorążego Prezydent Bronisław Komorowski wręczył okolicznościowe upominki najlepszym słuchaczom szkół wojskowych i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
Po zakończenie części oficjalnej spotkania podchorążowie zwiedzili Pałac Belwederski, po którym oprowadzał ich Prezydent Bronisław Komorowski.


tekst: DWiPO/mjr Piotr Szczepański
zdjęcia: Krzysztof Stefański, chor. Artur Zakrzewski

Back to top