W WSOWL odbyło się seminarium pt.: „Zestrzelenie statku powietrznego - procedura RENEGADE. Fakty i mity." Spotkanie, zorganizowane przez członków Naukowego Koła Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych, odbyło się w ramach cyklu „Spotkania z bezpieczeństwem".
W seminarium uczestniczyli podchorążowie, studenci cywilni oraz kadra dydaktyczna Uczelni.

Tematykę procedury zestrzelenia statku powietrznego od strony praktycznej opisali przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych: płk Robert Stachurski – Szef Obrony Powietrznej DO RSZ i płk Szymon Koziatek – Szef Połączonego Centrum Operacyjnego Zarządu Operacyjnego J3 DO RSZ. Przykłady zdarzeń o charakterze terrorystycznym z udziałem cywilnych statków powietrznych ukazał w swoim wystąpieniu Paweł Bujak - student Bezpieczeństwa Narodowego. Odpowiedzi na zagadnienia prawne związane z procedurą RENEGADE przedstawił mjr dr Jarosław Stelmach. Nieocenionym głosem w dyskusji okazał się gen. bryg. rez. Piotr Luśnia.
Spotkanie wywołało burzliwą dyskusję wśród uczestników, na temat zastosowania procedury RENEGADE i jej uwarunkowań prawnych, a także stanowiło podstawy do pogłębiania wiedzy z zakresu problematyki zestrzelenia statków powietrznych.


zdjęcia: WSOWL

Back to top