Rektor-Komendant gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka spotkał się z delegacją amerykańskich żołnierzy uczestniczących w czwartej edycji programu CULP (Cultural Understanding Language Proficiency).

Program jest częścią większego projektu wojskowego – tzw. Military to Military. Polska uczestniczy w nim od 1992 roku. Amerykańscy żołnierze mają okazję poznać Polskę oraz uczestniczyć w treningach i ćwiczeniach. W tym roku program CULP obejmuję dwa etapy: kulturowy i szkoleniowy. W pierwszym zwiedzają Wrocław, Tomaszów Mazowiecki w tym: 1 batalion Kawalerii Powietrznej z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Międzyrzecz wraz z jednym z największych obiektów europejskiej architektury militarnej XX wieku – Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym oraz 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną. Podczas zwiedzania Krakowa amerykańscy kadeci odwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Obecnie realizują drugi etap swojego pobytu, w ramach którego zostali włączeni do Międzynarodowego Przywództwa (International Military Leadership Course). Uczestniczą w szkoleniu wraz z żołnierzami z Austrii, Czech, Węgier, Grecji, Włoch, Rumunii i Polski. Będą również uczestniczyli w uroczystości promowania absolwentów WSOWL na pierwszy stopień oficerski. Organizatorem przedsięwzięcia trwającego od 18 czerwca do 9 lipca jest Wydział Zarządzania WSOWL.


 

Back to top