– Chcemy, by uczelnie wojskowe były szkołami elitarnymi, kształtowały postawę patriotyczną i obywatelską polskich oficerów i jednocześnie uczyły rzemiosła wojennego. Przy tym powinny prowadzić zaawansowane badania naukowe oraz technologiczne, które mają zastosowanie zarówno w świecie cywilnym, jak i w polskiej armii– mówił Wiceminister Obrony Narodowej prof. Wojciech Fałkowski na spotkaniu z rektorami-komendantami w Dęblinie. MON chce, by wojskowe uczelnie stale podnosiły poziom kształcenia. Pomóc mają w tym nakłady finansowe resortu w rozwój bazy szkoleniowej.

Takie odprawy rektorów-komendantów uczelni wojskowych odbywają się cyklicznie. Temat inwestycji był jednym z ważniejszych zagadnień poruszanych podczas odprawy, bo jak zapewniał Wiceminister Obrony Narodowej w tej kwestii dzieje się obecnie najwięcej.
W ostatnich latach MON znacznie zwiększało limity przyjęć na studia wojskowe. Choć trend zostanie podtrzymany, tempo jednak nieco wyhamuje. – Do tej pory zwiększyliśmy limity o 120% i nadal je nieznacznie podwyższamy. Nie chcemy jednak, by zwiększanie liczby podchorążych odbywało się kosztem szkolenia i jakości nauki. Dlatego musimy jednocześnie ulepszać bazę socjalną, dydaktyczną, a zarazem zwiększać możliwości kadry szkolącej – zaznaczał wiceminister Fałkowski.
Prestiż uczelni wojskowych ma być budowany również dzięki nawiązywaniu współpracy międzynarodowej. – Jednym z obszarów, które mocno rozwijamy jest implementacja najlepszych rozwiązań, wykorzystywanych w największych uczelniach światowych, m.in. w West Point, czy uczelniach w Korei Południowej – mówił gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka. Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych wspomniał, że głównym celem kierowanej przez niego uczelni jest właśnie podnoszenie jej statusu poprzez budowanie elitarności. – Chcę, żeby była to najlepsza szkoła dowódców w Europie. Taki jest nasz cel i liczymy, że uda się go zrealizować w ciągu najbliższych paru lat – zapewnił gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych jest obecnie przekształcana w Akademię Wojsk Lądowych. – Mamy nadzieję, że od 1 października będziemy już akademią. Spełniamy warunki ustawy o szkolnictwie wyższym, mamy odpowiednią liczbę uprawnień doktorskich – zaznaczył Rektor-Komendant.

Back to top