Reprezentacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych zajęła 1 miejsce w klasyfikacji szkolnictwa wojskowego w jednych z najtrudniejszych zawodów militarnych w Europie „Italian Raid Commando - Lombardia 2017”.

W zmaganiach uczestniczyło 45 zespołów. Zawodnicy musieli wykazać się bardzo wysoką sprawnością fizyczną oraz umiejętnościami praktycznymi, które były sprawdzane na poszczególnych punktach na trasie. Polskę reprezentowała drużyna z Sekcji Szkoleń Wysokogórskich WSOWL w składzie: st. kpr. pchor. Piotr Dąbrowski, sierż. pchor. Tomasz Kuś, sierż. pchor. Maciej Łukaszewicz i sierż. pchor. Patryk Dziuba.
Pierwszy dzień zmagań rozpoczął się od wykonania strzelań na strzelnicy wojskowej w Szwajcarii. Było to strzelanie z 40 mm granatnika, gumowym pociskiem, do celu oddalonego o 30 m. Następnie symulowane było działanie patrolu podczas zasadzki. Należało wybiec z pojazdu i w dwóch postawach oddać 10 strzałów z trzech przystanków w czasie 90 s. Kolejne zadanie to strzelanie z broni krótkiej w trzech wymuszonych postawach (po 3 strzały na postawę) zza zasłony w czasie 60 s. Następnie uczestnicy oddawali 18 strzałów do tarczy na odległości 300 m z Stgw 90. Ostatnim zadaniem było strzelanie z broni wyborowej. Zespół z Sekcji Szkoleń Wysokogórskich zdobył jeden z najwyższych wyników w strzelaniu. Po zakończonych zmaganiach na strzelnicy, zawodnicy przemieścili się do miejscowości Bisuchio we Włoszech, gdzie mieściła się baza zawodów.
O 21 rozpoczęła się odprawa dla dowódców, gdzie zostali wprowadzeni w sytuację taktyczną oraz został postawiony rozkaz celem wykonania patrolu rozpoznawczego po wyznaczonej trasie w ugrupowaniu przeciwnika. Zespół SSW wyruszył na trasę po północy.
Kolejne zadania jakie wykonywali to: wykrycie kolumny pojazdów przeciwnika przy pomocy noktowizji oraz sporządzenie meldunku sytuacyjnego, wezwanie wsparcia artylerii według procedury call for fire, przygotowanie stołu plastycznego oraz zaplanowanie szturmu na dzielnicę miasta i patrol po mieście. Zawodnicy musieli także określić współrzędne celów i opisać je, szturmować budynek, pokonać tor przeszkód oraz wykonać zasadzkę w zespole międzynarodowym.
Zadania te realizowane były na kolejnych punktach trasy liczącej 35 km. Suma przewyższeń wyniosła 1500 m. Minimalna waga plecaka to 10 kg.
Członkowie Sekcji pokonali wyznaczoną trasę w najkrótszym czasie, kolejny raz pokazując dobre przygotowanie do działań w górach. Ostatniego dnia zawodów odbyło się oficjalne zakończenie zawodów połączone z paradą w miejscowości Varesse.
- Pragniemy podziękować firmom Uni-Sport - Singing Rock Polska, Templars Gear oraz Craq Sport - Black Diamond za użyczenie sprzętu, który usprawnił działania podczas zawodów – mówi st. kpr. pchor. Piotr Dąbrowski.


 

Back to top