2 maja delegacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. dr. hab. inż. Dariuszem Skorupką wzięła udział w uroczystościach organizowanych w Warszawie w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczyste podniesienie Flagi Państwowej RP odbyło się na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Poprzedził je koncert okolicznościowy orkiestry wojskowej.
Następnie Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem.
W samo południe odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz flag państwowych organizacjom z kraju i polonijnym.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy przybyli dzisiaj tutaj odebrać z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej polskie flagi – zarówno z polskich instytucji działających w Polsce, jak i polskich instytucji działających poza granicami. Niech powiewają one nad Waszą działalnością, niech zawsze będą symbolem Rzeczypospolitej – niezależnie od tego, gdzie będziecie na świecie, gdzie będziecie działali, gdzie będziecie realizowali siebie i swoją działalność. Żeby Rzeczpospolita zawsze była z Wami i żebyście Wy zawsze też dumnie pod flagą Rzeczypospolitej stali - mówił podczas uroczystości Prezydent Andrzej Duda.
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wręczono akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz medale resortowe i odznaczenia. Wśród awansowanych znaleźli się: ppłk Adam Szymanowicz, ppłk Krzysztof Gruca, ppłk Marek Głowacz, mjr Aneta Górniak-Bodziany, mjr Grzegorz Krzywiecki, mjr Andrzej Szalla, mjr Aleksander Ziemiński i kpt. Tomasz Rudnikowski.

- Jesteście reprezentantami tej wielkiej rzeszy żołnierzy, którzy w ciągu ostatnich szesnastu miesięcy awansowali, którzy w ciągu ostatnich szesnastu miesięcy rozpoczęli zmieniać polską armię. To jest 21 tysięcy awansów podoficerskich, to jest 5 tysięcy awansów szeregowych i to jest ponad 5 tysięcy awansów oficerów starszych, podpułkowników, pułkowników i generałów. Chcę z tego miejsca serdecznie podziękować szefowi Sztabu Generalnego, dowódcy Generalnemu, dowódcy Operacyjnemu, dowódcy Żandarmerii, dowódcy Obrony Terytorialnej i generałowi Głąbowi, za wybór, wskazanie i decyzję, którą ja jedynie podpisałem. Ale podpisałem z dumą, radością i przekonaniem, że wszyscy z was dzisiaj mianowani, tak jak wszyscy, którzy zostali mianowani w ciągu ostatnich szesnastu miesięcy podejmą trud i wyzwanie, bo trudem i wyzwaniem jest pełnienie wyższych funkcji, (…)bo trudem i wyzwaniem jest bycie przywódcą armii polskiej - mówił Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Obchody zakończyły się mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej odchodzono również w Garnizonie Wrocław.
Z tej okazji odbyło się uroczyste podniesienie Flagi RP oraz salwa honorowa. Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Wrocławia mieli możliwość podziwiania koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.

tekst: mjr Piotr Szczepański


WARSZAWA

WROCŁAW

Back to top