Rektor-Komendant WSOWL gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka wziął udział w odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP w Warszawie.

– W tym roku przed wojskiem stoją nowe zadania, w dużym stopniu związane z osiągnięciem celu, jakim jest zdolność do skutecznej i pełnej ochrony całego terytorium Polski – powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas otwarcia odprawy.
W Centrum Konferencyjnym WP, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, odbyła się doroczna odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierownictwa resortu, najwyższych dowódców wojskowych i dyrektorów komórek organizacyjnych MON. Służyła ona podsumowaniu realizacji zadań z poprzedniego roku i określeniu priorytetów dla resortu i wojska na kolejne miesiące. Omawiano m.in. implementację postanowień szczytu NATO w Warszawie, zmiany w systemie dowodzenia oraz pierwsze wnioski ze Strategicznego Przeglądu Obronnego, który dobiega końca.
Minister Macierewicz ocenił, że odprawa to dla armii szczególny moment – Podsumowujemy to, co zostało zrobione i przedstawiamy nasze plany, zamierzenia, dążenia – powiedział minister, podkreślając, że to ważne w dobie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i zmieniającej się Polski.
Odnosząc się do zadania skutecznej obrony Polski szef MON powiedział – To wielkie zadanie, które będzie angażowało rząd, całe społeczeństwo, armię, ale które nie będzie możliwe do wykonania bez woli, determinacji i działania Zwierzchnika Sił Zbrojnych.
Minister Macierewicz podziękował Prezydentowi RP za wsparcie zrealizowanych w 2016 roku planów związanych z zagwarantowaniem Polsce bezpieczeństwa zewnętrznego poprzez doprowadzenie do trwałej obecności wojsk sojuszniczych NATO i wojsk Stanów Zjednoczonych na terenie Polski.
– Naszym najważniejszym zadaniem jest budowanie silnego państwa z armią, która może bronić granic Rzeczypospolitej i współdziałać w sojuszach. (…) Przybywam tutaj z wielkim szacunkiem dla wszystkich panów generałów, dla wszystkich państwa oficerów, dla wszystkich państwa podwładnych, polskich żołnierzy, których treścią życia jest służba Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda do uczestników odprawy kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP.
– Jeszcze przed zaprzysiężeniem spotkałem się z sekretarzem generalnym NATO w czasie jego wizyty tu w Warszawie. I wtedy, na tym spotkaniu, jako prezydent elekt jeszcze, wyraźnie powiedziałem, jakie są nasze oczekiwania w tym zakresie, jeśli chodzi o przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego (...). To był jasny i wyraźny program polityczny. Polska jest w NATO, ale najwyższy czas, aby NATO było również w Polsce - zaznaczył prezydent podczas odprawy.
Podkreślił, że dzięki ministrowi obrony Antoniemu Macierewiczowi, jego współpracownikom, generałom, dyplomatom wojskowym udało się "ten cel osiągnąć". Prezydent ocenił, że kluczowe decyzje o obecności istotnych sił Sojuszu w naszej części Europy, w Polsce i krajach bałtyckich zapadły podczas szczytu NATO w Warszawie.
W odprawie udział wzięli wszyscy wiceministrowie MON, szef BBN Paweł Soloch, rzecznik rządu Rafał Bochenek, szefowie sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach i Jarosław Rusiecki oraz szefowie wojskowych służb specjalnych oraz najważniejsi generałowie Wojska Polskiego, w tym gospodarz odprawy, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski oraz dowódca generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski oraz dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła.
zdjęcie: ppor. Robert Suchy/CO MON

Back to top