Żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego z Batalionowej Grupy Bojowej NATO (eFP) na wrocławskim rynku spotkali się z mieszkańcami miasta.

Otwierając piknik Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podkreślił, że obecność w Polsce wojsk sojuszniczych ma dla Polski ogromne znaczenie: - „(…) Każdy dzień, który spędzają w naszym kraju Amerykanie, Brytyjczycy czy Rumuni wzmacnia i nas i wojska sojusznicze. (…) Na wrocławskim rynku pokazujemy wojskowy sprzęt, ale pokazujemy też naszą otwartość i chęć współpracy. (…) Życzę wszystkim Państwu dobrej zabawy i zachęcam do rozmów” – powiedział Paweł Hreniak.
- „Dzisiejszym spotkaniem z wojskiem realizujemy kolejny etap rozmieszczania wojsk sojuszniczych na terytorium Rzeczypospolitej" - powiedział Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka i podkreślił, że: "Polska również solidarnie wysyła swój kontyngent do Łotwy. Podobnie na południowej flance zespół bojowy uda się do Rumunii w ramach dywizji, która jako międzynarodowa struktura będzie realizowała zadania na południu Europy" - zaznaczył gen. Śliwka.
Konsul Generalny USA w Krakowie Walter Braunohler przypomniał, że podczas ubiegłorocznego Szczytu NATO w Warszawie Stany Zjednoczone zobowiązały się do wzmocnienia swojej militarnej obecności w centralnej i wschodniej Europie. – „To znaczy więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce – na ziemi, w powietrzu i na morzu, więcej międzynarodowych ćwiczeń, lepszą infrastrukturę, żebyśmy mogli zmobilizować nasze siły tak szybko jak to konieczne”. Zwracając się do wrocławian powiedział: - „Poznajcie naszych żołnierzy. Będą w Polsce i w regionie tak długo jak będą potrzebni. (…) Jesteśmy sojusznikami, i to na zawsze” – podkreślił Walter Braunohler.
Kpt. Gabe Montoya z 2 Pułku Kawalerii armii amerykańskiej i brytyjski por. Jon Quick w imieniu żołnierzy wojsk sojuszniczych dziękowali mieszkańcom Wrocławia za serdeczne przyjęcie, którym zostali zaskoczeni od momentu przyjazdu do miasta.
W spotkaniu na wrocławskim rynku wzięli udział żołnierze armii Stanów Zjednoczonych z 2 Pułku Kawalerii, a także żołnierze brytyjscy i polscy. Mieszkańcy Wrocławia mieli okazję zobaczyć m.in. amerykańskie transportery opancerzone Stryker, brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal oraz sprzęt i wyposażenie jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu Wrocław. W programie zaplanowano występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, pokazy musztry paradnej oraz walki wręcz. Dodatkową atrakcją była wojskowa grochówka serwowana prosto z wojskowej kuchni polowej. Żołnierze cieszyli się dużym zainteresowaniem wrocławian, wspólnym zdjęciom i rozmowom nie było końca.
Żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego przybywają do Polski w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO (eFP). Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Rumunia i Wielka Brytania. Wojska sojusznicze stacjonować będą we wschodniej Polsce, w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.zdjęcia: kpr. Mariusz Dejneka, Ryszard Godlewski

Back to top