– Dzisiaj, uczestnicząc w pogrzebie generała Brochwicz-Lewińskiego, dziękujemy panu Bogu. Dziękujemy pokoleniom polskich bohaterów. Dziękujemy jemu za jego życie. Dziękujemy za przekazanie wartości narodowych i katolickich, ale także za to, że do ostatniego momentu myślał o Polsce, polskiej armii wierzył, że będzie ona silna i odbudowana – powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, żegnając zmarłego generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego.

W środę odbyły się państwowe uroczystości pogrzebowe gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa” – z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz delegacji z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego, gen. bryg. Józef Guzdek.
– Po zakończeniu II wojny światowej ten wspaniały żołnierz, człowiek honoru i wielki patriota dalej płacił wysoką cenę za wierność niepodległej i suwerennej Polsce. Przez 58 lat przebywał na przymusowej emigracji. Po powrocie do kraju latem 2002 roku aż do końca swoich dni, na ile starczyło mu sił, podejmował różne zadania w środowisku kombatanckim i spotykał się z młodzieżą, ucząc jak należy służyć Ojczyźnie – powiedział w czasie kazania, Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.
W czasie uroczystości pogrzebowych na Powązkach zmarłego generała żegnali przedstawiciele władz państwowych.
– Poświęciłeś tyle lat na dawanie świadectwa, kształtowanie ich świadomości, poczucia więzi z ojczyzną i obowiązku wobec niej. Dziękujemy za twoje wielkie, bohaterskie i piękne życie – mówił Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Prezydent Andrzej Duda.
Minister Antoni Macierewicz dziękując za służbę Ojczyźnie, przypomniał bogaty życiorys generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego. – Całym życiem służył Polsce, jako żołnierz, (...) który w powstaniu warszawskim – najpierw w konspiracji a potem w powstaniu – już wówczas dwudziestokilkuletni przeszedł do historii. I zawsze w niej zostanie jako dowódca obrony Pałacyku Michla – powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

***

Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 roku w Wołkowysku. We wrześniu 1939 roku walczył w stopniu kaprala podchorążego. Po agresji ZSRR na Polskę, dostał się 18 września do niewoli sowieckiej, z której zbiegł i wstąpił do ZWZ-AK. Był żołnierzem Armii Krajowej. W czasie powstania warszawskiego dowodził obroną Pałacyku Michlera na Woli. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński awansował "Gryfa" do stopnia generała brygady. Prezydent Andrzej Duda na wniosek Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza mianował pośmiertnie na stopień generała dywizji Janusz Brochwicz-Lewińskiego.zdjęcia: Fot. Krzysztof Stępkowski/Ordynariat Polowy WP, Anna Jakubczyk/CO MON

Back to top