Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Baner nowy WZ

 

  

PRODZIEKAN DS. WOJSKOWYCH

ppłk dr Marcin BIELEWICZ

mjr dr Bielewicz

 Tel.: 261-658-569

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Ppłk dr Marcin BIELEWICZ, ur. 03.08.1976 r. we Wrocławiu, woj. dolnośląskie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, na kierunku zarządzanie (inż. - 2000) oraz U.S. Naval Postgraduate School w Monterey (USA) na kierunku bezpieczeństwo narodowe (mgr - 2005). W 2014 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim w dyscyplinie: nauki humanistyczne – historia najnowsza. Jest absolwentem Kursu oficerów piechoty w U.S. Army Infantry School, Fort Benning, USA (2001); Kursu specjalistycznego wojskowego języka angielskiego w Defense Language Institute, Lackland Air Force Base, USA (2001)
 
Zajmował liczne stanowiska służbowe, m.in.: dowódca plutonu, p.o. dowódcy kompanii, Kierownik Zakładu Nauk Podstawowych, Prodziekan ds. Wojskowych Wydziału Zarządzania. Podczas VIII zmiany PKW Irak pełnił obowiązki Zastępcy Dowódcy Military Advisory and Liaison Team NATO Training Mission – Iraq Forward HQ (Wojskowy Zespół Doradczo-Łącznikowy). Był uczestnikiem wielu międzynarodowych ćwiczeń, w tym w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju, realizowanego przez Sojusz Północnoatlantycki, gdzie pełnił funkcje od dowódcy plutonu międzynarodowego do oficera sztabu brygady: na Litwie; w Kanadzie, Polsce, Armenii i Mołdawii.

Prowadzi działalność naukową i dydaktyczną w zakresie: Bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, Relacji transatlantyckich, Problemów bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Azji Centralnej, Systemu Narodów Zjednoczonych i zagadnienia działań pokojowych, Problematyki współczesnych sporów i konfliktów międzynarodowych, Nowoczesnych technologii w szkoleniu wojsk.
 
Realizował 8 projektów naukowo-badawczych, w których był członkiem i kierownikiem zespołu badawczego, w tym Standardowego Granta Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (2012-2014)

Jest autorem lub współautorem około 35 artykułów i publikacji zwartych. Publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Główne osiągnięcia i wyróżnienia to: Był wielokrotnie wyróżniany za dokonania publicystyczne, naukowe, organizacyjne oraz działalność międzynarodową, w tym trzykrotnie Nagrodą Rektora-Komendanta WSOWL. Za osiągnięcia w szkoleniu podczas realizacji zadań w Iraku, został wyróżniony medalem przez Supreme Allied Commander Europe (SACEUR) oraz Dowódcę Multi-National Security Transition Command – Iraq (MNSTC-I).

Członkostwo w organizacjach:  członek Polskiego Towarzystwa Nauk o Obronności; członek Grupy Implementacyjnej przy Komisji Europejskiej.
 
Zainteresowania: historia najnowsza, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, relacje transatlantyckie, problemy bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Azji Centralnej, system Narodów Zjednoczonych i zagadnienia działań pokojowych, problematyka współczesnych sporów i konfliktów międzynarodowych, literatura faktu, systemy symulacyjne w szkoleniu wojskowym, język angielski.

Back to top