Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Baner nowy WZ

 

PRODZIEKAN

WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA

 płk dr Lesław WEŁYCZKO

 Wełyczko

Tel.: 261-658-181

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Płk dr Lesław WEŁYCZKO służbę wojskową rozpoczął w 1979 roku. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu w 1983 r./ przez 10 lat był dowódcą pododdziałów /plutonu i kompanii/ zasadniczej służby wojskowej oraz pododdziałów szkolnych. Następnie pełnił wiele funkcji na stanowiskach dydaktycznych, będąc równocześnie przez pięć lat dowódcą nowo formowanej jednostki /batalion transportowo-przeładunkowy/.
Po ukończeniu studiów magisterskich w 1993 r. w Instytucie Transportu Politechniki Warszawskiej otworzył przewód doktorski, po czym w 1998 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk wojskowych w Akademii Obrony Narodowej. W tejże uczelni ukończył również Wyższy Kurs Doskonalenia Zawodowego /Oficerów sztabów pułków i dywizji/ w Centrum Doskonalenia Zawodowego.

Zajmował liczne stanowiska służbowe odczas kariery dydaktycznej, w kolejno zmieniających się i restrukturyzujących szkołach oficerskich, która dziś, jako spadkobierczyni ich tradycji i dorobku naukowo-dydaktycznego,  nosi nazwę Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki – pełnił następujące funkcje dydaktyczne: Kierownika Zakładu Inżynierii Wojskowej, Kierownika Zakładu Eksploatacji Sprzętu Technicznego, Szefa Katedry Nauk Humanistycznych /Społecznych/, Szefa Katedry Bezpieczeństwa Narodowego oraz zarówno W Wydziale  Nauk o Bezpieczeństwie, jak i w Wydziale Zarządzania – funkcje Prodziekanów. W między czasie  zajmował się szeroko rozumianą dydaktyką – będąc na stanowisku adiunkta w Zakładzie Dydaktyki.

Prowadzi działalność naukową i dydaktyczną. Szerokie spektrum nauczanych /wykładanych/ przedmiotów /blisko 15, m.in.: taktyka ogólna, taktyka inżynieryjna, taktyka wojsk komunikacji wojskowej, dowodzenie, prace przeładunkowe, obrona przeciwlotnicza, podstawy pedagogiki, edukacja dla bezpieczeństwa, metodyka szkolenia, zarządzanie wiedzą, techniki pracy umysłowej, transport kolejowy, działalność bieżąca w wojsku/, z zakresu wojskowości, obszarów technicznych, humanistycznych i społecznych przyczyniło się do opracowania kilkudziesięciu prac badawczych, kilkudziesięciu monografii, podręczników  oraz poradników, a także około 80 artykułów z zakresu taktyki, pedagogiki, dydaktyki i metodyki, zarządzania, jak również edukacji dla bezpieczeństwa itp.
Płk dr Lesław WEŁYCZKO był także,  wraz z innymi nauczycielami, organizatorem i realizatorem Pedagogicznych Kursów Kwalifikacyjnych, porucznikowskich i kapitańskich Kursów Kwalifikacyjnych i Doskonalących dla oficerów SZ RP. Ponadto współtworzył z innymi oficerami kilka edycji programów kształcenia, zarówno w Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie, jak i Wydziale Zarządzania oraz Instytucie Dowodzenia. Był organizatorem i współorganizatorem kilkudziesięciu konferencji i sympozjów naukowych. Współtworzył kierunki studiów w Uczelni: Zarządzanie oraz Bezpieczeństwo Narodowe.

Główne osiągnięcia i wyróżnienia. Płk dr Lesław WEŁYCZKO za swoją działalność i dokonania dydaktyczno-naukowe, organizacyjno-logistyczne był wyróżniany dwukrotnie Nagrodą Rektora-Komendanta II i III stopnia oraz wieloma innymi wyróżnieniami, a także Medalem Edukacji Narodowej oraz Złotymi medalami: „Dla obronności Kraju” oraz „W służbie obrony ojczyzny”.
Obecnie od początku 2016 r. sprawuje funkcję Prorektora ds. dydaktycznych WSOWL.

Back to top