Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

W dniu 16.05.2014 r. członkowie Naukowego Koła Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych wzięli udział w uroczystościach Święta Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, na które zostali zaproszeni przez Dowódcę płk. Wiesława KUKUŁĘ.

Wizyta była szczególna, gdyż Jednostka Wojskowa Komandosów, była ostatnią jednostką Wojsk Specjalnych, którą studenci wizytowali w czasie minionych dwóch lat nauki w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Członkowie Koła zostali zapoznani z najnowocześniejszą w kraju wideostrzelnicą, pojazdami, bronią oraz systemami łączności używanymi przez żołnierzy Jednostki. 

Następnie wzięli udział w pokazie systemu TAC 3, polegającym na udzieleniu pierwszej pomocy na polu walki. Gościom przedstawiono także zadania Jednostki oraz jej rolę w strukturach Wojsk Specjalnych. Po prelekcji dwóch podchorążych, st. kpr. pchor. Matusz WALCZAK oraz kpr. pchor. Paweł BEKISZ otrzymali pamiątkowe coiny Zespołu Bojowego „B" za podejmowanie nieoczekiwanych wyzwań i wychodzenie im naprzeciw.

Studentom zaprezentowano również Salę Tradycji, gdzie mogli dowiedzieć się o tradycjach dziedziczonych przez JWK oraz o zasługach żołnierzy służących na misjach poza granicami kraju.

Studenci wzięli udział w głównej uroczystości, w czasie której odczytano rozkaz o powrocie XIV, ostatniej, zmiany Task Force – 50 z Afganistanu. Podczas uroczystości uczestników misji odznaczono „Gwiazdą Afganistanu" i „Gwiazdą Iraku", jak również medalami za zasługi i służbę. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych i Zmarłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych.

Tekst i zdjęcia: Jakub Sokołowski

Back to top