Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

W dniach od 7 do 11 kwietnia 2014 roku odbył się wyjazd studyjny członków Naukowego Koła Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych na trasie: Łask – Leźnica Wielka – Gdynia – Malbork – Gdańsk.

W dniu 7 kwietnia grupa studencka dotarła do Łasku, gdzie w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego oglądała przygotowania i starty F-16, poznała dane taktyczno-techniczne samolotu F-16 oraz spotkała się z funkcjonariuszami Wojskowej Straży Pożarnej, którzy przedstawili wozy bojowe, służące im do opanowywania sytuacji kryzysowych na lotnisku Sił Powietrznych. Ponadto na terenie lotniska można było zobaczyć samoloty MiG-i i Iskry.

Kolejnego dnia studenci odwiedzili 1. Batalion Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Tam szczególnym zainteresowaniem cieszył się tunel aerodynamiczny HALO/HAHO w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego. Nauka płaskiego spadania podczas skoku spadochronowego na tym wojskowym symulatorze jest efektywna, a przy tym mniej kosztowna, co sprawia, że jest atrakcyjnym obiektem dla tych, którzy chcieliby się szkolić w tym kierunku. Prócz tego studenci zapoznali się z wojskowym systemem łączności radiowej oraz wykorzystaniem do tego Pakietu Grafiki Operacyjnej, z którym mają do czynienia podczas studiów.

W środę uczestnicy wyjazdu gościli w Jednostce Wojskowej FORMOZA. Na starcie dla chętnych odbyły się zawody w podciąganiu na drążku, w którym trzy pierwsze miejsca zajęli: st. kpr. pchor. Mateusz Walczak, plut. pchor. Aureliusz Marek i Adam Kołcz. W nagrodę dowódca JW FORMOZA kmdr Dariusz Wichniarek wręczył im specjalne pamiątkowe coiny, które mogą okazać się dla nich „furtką" do służby na morzu. Poza tym dla odwiedzających została przygotowana krótka prezentacja dotycząca przeznaczenia tejże jednostki wojskowej do obrony państwa i w misjach pokojowych. Studenci mogli także obejrzeć sprzęt wykorzystywany do działań specjalnych na morzu oraz sprawdzić swój refleks i celność na strzelnicy laserowej.

Wieczorem dodatkową atrakcją było nocne zwiedzanie zamku w Malborku. Przewodnicy w strojach krzyżackich przenieśli zwiedzających w niesamowitą „podróż" po zamkowym wnętrzu, bogatą w opowieści o średniowiecznych zwyczajach i tamtejszym sposobie obrony terenu zamkowego.

W czwartek członkowie NKBiSM udali się do Portu Wojennego Gdynia, gdzie m.in. mieli okazję wejść na pokład fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski". Niemałe zainteresowanie budziły również okręty podwodne stacjonujące w porcie.

Kolejnym punktem dnia była wizyta w Centrum Operacji Morskiej, w którym studenci zostali zapoznani z obszerną prezentacją dotyczącą zadań i funkcjonowania tegoż Centrum w systemie obrony państwa. Szczególnie interesujące informacje dotyczyły prowadzenia rozpoznania na polskim obszarze morskim i w obrębie jego granic w odniesieniu do obecnych „ćwiczeń taktycznych" prowadzonych przez rosyjską Flotę Bałtycką na Morzu Śródziemnym.

Tego samego dnia delegacja NKBiSM udała się na Westerplatte, by oddać hołd obrońcom półwyspu w czasie kampanii wrześniowej.

Nazajutrz uczestnicy wyjazdu studyjnego, bogatsi o nowe spostrzeżenia dotyczące użyteczności odwiedzonych obiektów dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz z rozszerzonym spektrum możliwości rozwoju na studiowanym kierunku, wyruszyli w drogę powrotną z Gdańska do Wrocławia.

Tekst i zdjęcia: Jakub Sokołowski

Back to top