Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Studenci z Naukowego Koła Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych odwiedzili Warszawę, gdzie mieli niepowtarzalną okazję, aby przekonać się jak pracują m.in. BOR, GROM czy BOA.

Cywilni i wojskowi członkowie NKBiSM pod opieką mjr. dr. Jarosława Stelmacha oraz kpt. mgr. Artura Olejnika wzięli udział w podróży studyjnej do Warszawy, podczas której nabyli wielu doświadczeń i praktycznej wiedzy. Pierwszym miejscem, które odwiedzili, była 32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Dzięki przychylności Wojskowej Straży Pożarnej przekonali się jak szybko owa jednostka reaguje na zgłoszenie i jakim sprzętem dysponuje. Mieli tam również okazję zapoznać się z wyposażeniem pilotów F-16 oraz obserwować z bliska start i lądowanie tych samolotów. Kolejnym punktem wyjazdu był Ośrodek Szkoleniowy Biura Ochrony Rządu w Raduczu.

Na pierwszy rzut oka – niepozorne miejsce, położone w malowniczym skansenie po Marszałku Piłsudskim. Funkcjonariusze BOR opowiedzieli studentom o swojej służbie, przeszkoleniu, o dobrych stronach i o trudach związanych z ich pracą. Zaimprowizowali kilka scen sytuacyjnych, przedstawiając m.in. jak wygląda ewakuacja VIPa w przypadku różnego rodzaju nagłych zagrożeń. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję obejrzeć strzelnicę, zobaczyć z bliska jak wygląda pancerny parasol i posłuchać o doświadczeniach „borowików", o których nie sposób dowiedzieć się z dostępnych publikacji. W trakcie podróży nie zabrakło również atrakcji po zmroku i nie chodzi tylko o zajęcia integracyjne, jak to zwykle na tego typu wyjazdach bywa. Członkowie Koła odwiedzili w nocy Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie uczestniczyli w rozważaniach dotyczących użycia aktywnego strzelca w tym miejscu. Następnie pojechali do Galerii Mokotów, gdzie od godz. 1.00 w nocy mieli okazję obserwować ćwiczenia strzelców z BOA i uzyskać ciekawe informacje na temat ich pracy. Studenci WNoB trzeciego dnia pojechali do Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, powstałego przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej – Euro 2012. Obserwowali z bliska jak wygląda praca w Centrum Powiadamiania Ratunkowego i jak dużo zgłoszeń przychodzi na nr 986. Straż Miejska w stolicy dysponuje bardzo nowoczesnym sprzętem i programami umożliwiającymi m.in. precyzyjne namierzenie osoby zgłaszającej incydent. Strażnicy zaprezentowali również swoje umiejętności z zakresu sztuk walki i pokazali studentom nowoczesne miasteczko ruchu drogowego, gdzie ci mogli sprawdzić swoją znajomość przepisów – poruszając się na rowerach. Bez wątpienia wizyta w Centrum Bezpieczeństwa pokazała uczestnikom wyjazdu niedocenianą Straż Miejską w innym świetle. Następnego dnia studenci odwiedzili Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Dowiedzieli się tam jak wygląda służba funkcjonariusza BOA, jak przebiegają szkolenia i jakim sprzętem ta komórka dysponuje, zwiedzili również tzw. killing house. Członkowie NKBiSM spotkali się też z negocjatorami policyjnymi, którzy opowiedzieli jak z ich strony wygląda sytuacja kryzysowa, w jaki sposób pracują i z jak trudnymi przypadkami mieli do czynienia. Ostatnim miejscem, jakie odwiedzili studenci była Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. W tamtejszej Sali Tradycji zostali zapoznani z historią tej elitarnej jednostki. Ponadto dowiedzieli się o wielu aspektach związanych ze służbą, szkoleniem, trudach i poświęceniu, jakich wymaga bycie GROM-owcem. Zwieńczeniem wyjazdu był wykład prof. dr. hab. Kuby Jałoszyńskiego pt. „Czynnik losowy w działaniach kontrterrorystycznych sił specjalnych".
W trakcie podróży studyjnej członkowie NKBiSM mieli niepowtarzalną okazję, by poznać szeroko pojęte bezpieczeństwo od praktycznej strony. Odwiedzili miejsca, z którymi być może część z nich zwiąże swoją przyszłość i poznali fakty, o których nie sposób dowiedzieć się z oficjalnych publikacji. To bez wątpienia wartościowe doświadczenie doskonale uzupełniające nabywaną w trakcie studiów wiedzę teoretyczną.


tekst: Magdalena Biegańska
zdjęcia: Monika Stotko

Back to top