Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

W dniu 17.09.2016 Członkowie Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego wraz z podchorążymi z Sekcji Działań Połączonych wzięli udział w przedsięwzięciu pt. „Sposoby realizacji zadań taktycznych na współczesnym polu walki” realizowanym w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

W ramach zorganizowanego dynamicznego pokazu przedstawiono sytuację, kiedy podczas rutynowego patrolu pojazd wojskowy najeżdża na ładunek wybuchowy i zostaje zaatakowany przez przeciwnika.

W trakcie wymiany ognia jeden z żołnierzy zostaje ranny. Niezbędne było udzielenie mu natychmiastowej pomocy medycznej, ale również zapewnienie bezpieczeństwa i kontynuowanie zadań taktycznych będących priorytetem. W patrolu udział brali m.in. ratownicy pola walki (CLS, ang. Combat Livesaver) i ratownik medyczny. Jeszcze w strefie znajdującej się pod ostrzałem rannemu żołnierzowi założono stazę taktyczną w celu zatrzymania krwotoku i ograniczenia objętości utraconej krwi. Został on następnie ewakuowany do strefy bezpiecznej, gdzie wykonano badanie urazowe, a także dokładnie zaopatrzono wszystkie zranienia. Pozostali żołnierze jadący w patrolu nieustannie zabezpieczali działania medyków i zapewniali im i poszkodowanemu koledze bezpieczeństwo.

Pokaz z ogromnym zainteresowaniem obserwowały dzieci, uczniowie szkół, rodzice i osoby zainteresowane tematyką wojskową. Po zakończeniu części dynamicznej, każdy chętny mógł zapoznać się ze stosowanym w medycynie wojskowej sprzętem ratowniczym, aktualnymi wytycznymi postępowania, bronią używaną przez żołnierzy. Można było również spróbować swoich sił w strzelaniu z karabinka beryl czy wyszukiwaniu min.

Największym zainteresowaniem cieszyły się pogadanki o możliwościach zastosowania stazy taktycznej i nowoczesnych opatrunków połączone z krótkimi ćwiczeniami praktycznymi.


Back to top