Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

zolnierze wykleci

Film Jerzego Zalewskiego przedstawia walkę komunistycznych władz PRL-u z powojennym podziemiem antykomunistycznym i niepodległościowym w latach 1945-1951.

Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój” po śmierci brata, zamordowanego przez sowieckich żołnierzy, wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Przez 6 lat dowodzi oddziałem partyzanckim i walczy o wolną Polskę.

Produkcja obfituje w dynamiczne sceny batalistyczne obrazujące walki partyzantów z komunistami. Pokazuje codzienne życie żołnierzy podziemia niepodległościowego, ich niezłomność, patriotyzm, miłość do Ojczyzny. Reżyser nie waha się ukazać rozterek i dylematów jakie przeżywają bohaterowie (odpowiedzialność dowódcy za podwładnych, zaprzestanie walki czy walka do samego końca). Na ekranie można zobaczyć również brutalność funkcjonariuszy UB w stosunku do aresztowanych i ich rodzin.

Film Jerzego Zalewskiego podkreśla potrzebę zachowania i pielęgnowania pamięci o odwadze, poświęceniu i bohaterskich czynach żołnierzy podziemia antykomunistycznego - „Żołnierzy Wyklętych”, których władze komunistyczne starały się za wszelką cenę wymazać z kart historii.

 

Back to top