Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

– Dzięki waszej służbie ludzie w Polsce mogą spokojnie żyć i spokojnie pracować; chcę serdecznie za tą służbę żołnierską podziękować - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z żołnierzami.
W czwartek w Nowym Glinniku (k. Tomaszowa Mazowieckiego, teren 7. dywizjonu lotniczego) Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w świątecznym spotkaniu z żołnierzami Wojska Polskiego. W spotkaniu uczestniczył także Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i Rektor-Komendant WSOWL gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

Prezydent dziękował za zaproszenie do bazy lotniczej, z której na misje zagraniczne odlatywali żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.
– Stoicie na straży bezpieczeństwa pokoju światowego, także jako ta armia, która jest elementem Sojuszu Północnoatlantyckiego, największego sojuszu obronnego na świecie. Bardzo serdecznie za tę służbę chcę wszystkim państwu podziękować - powiedział Zwierzchnik Sił Zbrojnych.
Zwierzchnik Sił Zbrojnych dziękował też rodzinom i bliskim żołnierzy. - Proszę o przekazanie tego podziękowania od prezydenta Rzeczypospolitej - nie tylko podziękowania - ale też olbrzymich wyrazów szacunku dla najbliższych, dla rodzin tych, którzy służą Rzeczypospolitej - mówił prezydent.
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział podczas uroczystości, że to był rok, w którym dzięki prezydentowi, MON miało możliwość przekazania polskiej armii i państwu polskiemu szeregu dobrych wiadomości - dobrych zmian. Nie będę ich wszystkich wyliczał, bo trwałoby to zbyt długo, począwszy od tego, że szeregowi mogą wykorzystać w pełni swoje kompetencje, wiedzę i dorobek, a skończywszy na uwolnieniu możliwości awansu oficerów i podoficerów - mówił.
Podkreślił, że nowe, wielkie możliwości daje armii podpisany w środę największy w historii sił zbrojnych kontrakt na blisko 5 mld zł, dotyczący modułów Regina. Regina to zestawy ośmiu armatohaubic Krab z wozami dowodzenia, logistycznymi i remontowymi. Macierewicz podkreślił, że umowa sprawia, iż już niedługo moduły Regina będą dostępne dla całej armii i skutecznie będą pozwalały bronić polskich granic. Przypomniał też, że w środę w Żaganiu przyjął rekonesans armii amerykańskiej, który zwiastuje obecność w Polsce armii NATO i amerykańskiej już od stycznia.
Minister zaznaczył, że to symboliczny prezent bożonarodzeniowy, który możemy przekazać polskiej armii - moduły Regina i obecność wojsk NATO w Polsce.

Spotkania wigilijne odbyły się również w WSOWL. Świąteczny stół skupił wokół siebie kadrę, pracowników wojska, studentów, uczestników kursów oraz zaproszonych gości.
- Składam Państwu i Państwa rodzinom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, rodzinnej atmosfery i radości - powiedział Rektor-Komendant gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka.
Ks. por. Maksymilian Jezierski przypomniał o polskiej tradycji łamania się opłatkiem oraz udzielił uczestnikom spotkania duszpasterskiego błogosławieństwa.
Na wigilijnym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw: barszczu z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami oraz ryb.


tekst: mon.gov.pl/mjr Piotr Szczepański
zdjęcie: bbn.gov.pl

Back to top