Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pochowanych zostało dwóch polskich bohaterów – płk Ignacy Matuszewski oraz mjr Henryk Floyar-Rajchman.

W delegacji z ramienia WSOWL uczestniczyli Prorektor ds. wojskowych ppłk dr Marek Pytel, mjr Marek Witkowski, plut. pchor. Mateusz Wolski oraz kpr. pchor. Remigiusz Trybus.
Uroczystość rozpoczęła msza żałobna odprawiona przez Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka. W trakcie homilii przypomniał cnoty, jakimi kierowali się oficerowie: „Nie żyliście dla siebie, ale dla umiłowanej Ojczyzny. Nie pytaliście, co wam Ojczyzna może dać, ale co wy możecie jej ofiarować. Wasze życie było zmaganiem się o wolną i niepodległą Polskę. Braliście udział w wielu bitwach, gotowi przelewać krew, a nawet oddać życie w obronie jej wolności, zgodnie z ewangelicznym przesłaniem, że miłość żąda ofiary”. W trakcie mszy odczytany także został list Prezydenta RP – Pana Andrzeja Dudy. Prezydent zaznaczył, że stawiając za wzór postawy tych dwóch oficerów, Polacy powinni wykazać się szczególną odpowiedzialnością za wspólne dobro: „"Niech sprawujący władzę (…) postępują tak odpowiedzialnie, jak ci dwaj bohaterowie i nigdy nie zapominają o tym, że w ich rękach spoczywa pomyślność i bezpieczeństwo Polaków" – napisał Prezydent. Po mszy św. zgromadzeni pożegnali oficerów na warszawskich Powązkach w kwaterze żołnierzy 1920 roku. Przemówienie wygłosił Minister Obrony Narodowej, Pan Antoni Macierewicz: „To właśnie pułkownik Matuszewski i major Rajchman i ich towarzysze, pokazali w latach po drugiej wojnie światowej jak trzeba walczyć z komunizmem, jak trzeba walczyć z tymi, którzy Polskę chcą zniszczyć, jak trzeba być mądrym i dzielnym. Tych cech tak często nam dziś brakuje, tak bardzo nam ich potrzeba. Dzisiaj wierzymy głęboko, że te wartości, które reprezentują płk Matuszewski i mjr Rajchman, na powrót staną się źródłem siły polskiej młodzieży i źródłem siły pokolenia, które przejęło po nich obowiązek walki o niepodległość Polski” – mówił Minister.
Na zakończenie ku czci bohaterów oddano salwę honorową oraz złożono wieńce.
Szczątki płk Matuszewskiego oraz mjr Rajchmana sprowadzono do Polski 23 listopada 2016 roku z Nowego Jorku, realizując tym samym testament oficerów. Obaj wsławili się we wrześniu 1939 roku ewakuacją polskiego złota na Zachód. Jako oddani i wierni do końca sprawie polskiej, zmarli na emigracji w Stanach Zjednoczonych we wczesnych latach powojennych.zdjęcia: kpr. pchor. Remigiusz Trybus, plut. pchor. Mateusz Wolski

Back to top