Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Sprawdzianem praktycznych umiejętności zakończyła się tegoroczna edycja międzynarodowego kursu operacji wsparcia pokoju.

Podczas blisko dwutygodniowego programu podchorążowie i kadeci z Austrii, Czech, Polski, USA i Węgier uczestniczyli w teoretycznych i praktycznych zajęciach realizowanych w WSOWL we Wrocławiu oraz w Ośrodku Szkolenia „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie. Uczestnicy kursu zostali podzieleni na międzynarodowe zespoły, w których wykonywali postawione zadania m.in. Cordon and Search, patrolowania oraz reagowania na kontakt z przeciwnikiem. Uczyli się także negocjować w sytuacjach zbliżonych do realnych operacji wsparcia pokoju. Udzielania pierwszej pomocy na polu walki uczyli się pod okiem instruktorów z firmy W.I.R SOF-MED.- CENTER.

Podchorążowie i kadeci uczestniczący w szkoleniu mieli okazję poznać różne techniki i sposoby prowadzenia działań na rzecz wsparcia pokoju, gdyż kadrę instruktorską stanowiło 15 nauczycieli akademickich i wojskowych z 6 państw, w tym kadra Instytutu Dowodzenia WSOWL: mjr Marcin Bielewicz, mjr Dariusz Becmer, mjr Mirosław Halot, kpt. Gustaw Michalewski, , kpt. Artur Zielichowski i kpt. Dawid Ząbek.

Kurs jest organizowany w ramach Europejskiej Inicjatywy Wymiany Podchorążych i Młodych Oficerów, która jest koordynowana przez Grupę Implementacyjną Unii Europejskiej. W kursie uczestniczyło 40 podchorążych i kadetów oraz 15 nauczycieli akademickich i instruktorów z: Theresan Military Academy (Austria), University of Defence (Czechy), WSOWL (Polska), Nicolae Balcescu Land Forces Academy (Rumunia), Akademii Wojskowej West Point (USA), Army Reserve Officers Training Corps (USA), oraz National University of Public Service (Węgry). Organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był mjr dr Piotr Pietrakowski z Instytutu Dowodzenia.


autor zdjęć: WSOWL
tekst: mjr dr Marcin Bielewicz

Back to top