Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

W dniach 19.06–11.07.2016r. po raz trzeci gościliśmy w naszej Uczelni delegację amerykańskich żołnierzy, uczestniczących w programie CULP (Cultural Understanding Language Proficiency).

Program jest częścią większego projektu wojskowego – tzw. Military to Military, w którym Polska uczestniczy od 1992 roku. Na zaproszenie naszych sił zbrojnych amerykańscy żołnierze poznają Polskę oraz uczestniczą w wojskowych treningach i ćwiczeniach. W tym roku program CULP obejmował dwa etapy. Zwiedzanie Tomaszowa Mazowieckiego, Międzyrzecza, w tym również jednego z największych obiektów europejskiej architektury militarnej XX wieku – Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, Krakowa (połączony z wizytą w Muzeum Auschwitz) oraz Wrocławia (w tym Panoramy Racławickiej).

Amerykanie odwiedzili również jednostki wojskowe: 1 Batalion Kawalerii Powietrznej, 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej, 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. W drugim etapie programu kadeci z USA zostali włączeni do Międzynarodowego Kursu Operacji Pokojowych, w trakcie którego uczestniczyli w szkoleniu z żołnierzami z Austrii, Czech, Węgier, Rumunii i Polski. Kadeci wzięli również udział w uroczystości promowania absolwentów naszej Uczelni na pierwszy stopień oficerski.

Organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był mjr dr Piotr Pietrakowski z Instytutu Dowodzenia.


tekst: mjr dr Piotr Pietrakowski
zdjęcia: st. chor. sztab. Marek Kańtoch, kadet Skillman Anthony

Back to top