Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Ppłk dr Andrzej Demkowicz został laureatem nagrody Buzdygan 2015, nazywanej „wojskowym Oskarem”.

Nagrody „Polska Zbrojna” przyznaje już 22. raz. Zostaną wręczone 18 marca na uroczystej gali.

Kapituła konkursu zebrała się w redakcji „Polski Zbrojnej”, by wybrać zwycięzców. Swoje nominacje oraz głosy oddali wszyscy nagrodzeni Buzdyganem w zeszłym roku: generał brygady Rajmund Andrzejczak, pułkownik doktor nauk medycznych Robert Brzozowski, kapral Tomasz Ciach, komandor porucznik Piotr Sikora, „Sojers” – żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, pułkownik Marcin Szymański oraz Bartosz Bera. Większość debatowała nad kandydaturami na miejscu, dwóch – dzięki połączeniu internetowemu. Swoich faworytów wskazali też przedstawiciele Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy „Polski Zbrojnej”.

W tym roku do redakcji trafiło 59 nominacji do nagrody Buzdygany. Wśród zgłoszonych kandydatów było: 37 oficerów, w tym trzech oficerów młodszych, ponadto trzech generałów, ośmiu podoficerów, czerech szeregowych oraz ośmiu cywili. Pojawiły się także dwa zgłoszenia grupowe. Niestety, część nominacji dotyczyła osób, które są już laureatami nagrody. – Takie kandydatury nie są brane pod uwagę, ale świadczą o tym, że przyznany wcześniej Buzdygan trafił w odpowiednie miejsce – podkreślił płk Dariusz Kacperczyk, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

Zgodnie z regulaminem, każdy z członków kapituły mógł wybrać jednego lub dwóch kandydatów spośród wszystkich nominacji. W sumie wskazali 14 nazwisk. Spośród nich w głosowaniu wyłaniali później sześciu zwycięzców. Każdy z członków kapituły miał do oddania trzy głosy. – Mogłoby się wydawać, że najtrudniejsze dla laureata nagrody jest jej odebranie w blasku jupiterów. Ale tak naprawdę najtrudniej jest zdecydować, na kogo oddać swój głos podczas obrad kapituły – zauważył gen. bryg. Rajmund Andrzejczak.

Podczas burzliwych obrad, kapituła zadecydowała, że nagrody Buzdygany 2015 otrzymują:

  • generał brygady profesor doktor habilitowany nauk medycznych Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego;
  • podpułkownik doktor Andrzej Demkowicz, oficer Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu;
  • „Gałus” , żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów;
  • podpułkownik pilot Paweł Marcinkowski, dowódca Grupy Działań Lotniczych 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu;
  • major Marcin Matczak, szef sekcji szkolenia kulturowego kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych;
  • Starszy chorąży sztabowy Andrzej Woltmann, zastępca komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

Już po raz czwarty swojego laureata nagrody Buzdyganów wybrali też internauci. Najpierw czytelnicy portalu polska-zbrojna.pl i miesięcznika „Polska Zbrojna” wskazywali swoich kandydatów. Później – w głosowaniu internetowym – wybierali z czterech osób mających najwięcej zgłoszeń. Głosowanie zakończyło się w piątek. Aż połowa głosujących zdecydowała, że w tym roku Buzdygan Internautów trafi do Sławomira Zagórskiego, dziennikarza portalu Ineria.pl publikującego na tematy związane z wojskiem i historią.

Buzdygan to posrebrzana replika XVI-wiecznej oznaki godności rotmistrzowskiej. Laureatami nagrody zostają osoby nietuzinkowe, które dzięki pasji i zaangażowaniu wpływają na rozwój sił zbrojnych.

Zgodnie z regulaminem, kandydatów do nagrody zgłaszają przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, szefowie inspektoratów, korpusów, brygad, pułków i instytucji związanych z armią, a także sami czytelnicy. Laureatów wybierają członkowie kapituły, w skład której wchodzą, osoby, które wcześniej uhonorowano statuetką. Jeden laureat – Buzdygana Internetowego – jest wybierany w głosowaniu otwartym.

Buzdygany po raz pierwszy zostały wręczone w 1994 roku. Od tego czasu nagrodę przyznano niemal 200 osobom.


Prestizowe wyroznienie dla naszego oficera

źródło: polska-zbrojna.pl/mjr Piotr Szczepański
autor zdjęcia: mjr Piotr Szczepański

Back to top