Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

W WSOWL odbył się kolejny cykl wykładów i warsztatów otwartych „Ratownictwo dla każdego”. Tym razem tematyką przewodnią była medycyna wojskowa i ratownictwo taktyczne.

Przedsięwzięcie, które skierowane było do studentów wojskowych i cywilnych pasjonujących się tematyką z zakresu TCCC, cieszyło się dużym zainteresowaniem organizacji proobronnych i słuchaczy z innych uczelni. Gośćmi byli studenci Uniwersytety Medycznego, Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej z Wrocławia, członkowie Stowarzyszenia Orląt Lwowskich Armii Krajowej z Kielc, członkowie Ranger Survival Club z Gliwic oraz ratownicy medyczni z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

Spotkanie zostało podzielone na dwa panele: wykładowy i warsztatowy. Otworzył je Prorektor ds. studenckich prof. dr inż. Zenon Zamiar.

Wykład rozpoczął Tomasz Sanak - absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego, ratownik medyczny z zakładu Medycyny Pola Walki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, asystent w katedrze anestezjologii Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie, uczestnik misji w Afganistanie. Segregacja medyczna w warunkach taktycznych oraz hipotermia pourazowa na polu walki to tematy wystąpień, które spowodowały bardzo duże zainteresowanie oraz podziw. Kolejnym prelegentem był Marcin Ubych, który zaprezentował nowoczesny sprzęt stosowany podczas tamowania krwotoków. Nie mogło również zabraknąć studenta z Medycznego Cywilnego – Koła Naukowego Macieja Packa, który zaprezentował temat „Sposoby ewakuacji z pola walki”. Każdy z wykładów nawiązywał do elementów warsztatowych, które odbyły się na terenie WSOWL.

Panel warsztatowy rozpoczął się pokazem działań z zakresu TCCC. Scenariusz zdarzenia z jakim zmagali się podchorążowie opierał się na doświadczeniu misyjnym żołnierzy i zakładał niespodziewany atak na drużynę patrolową. Członkowie koła musieli zabezpieczyć rejon wykonania zadania oraz udzielić pomocy rannemu koledze i przygotować go do ewakuacji do miejsca podjęcia przez MEDEVAC. Następnie uczestnicy przemieścili się do budynku, w którym odbyły się warsztaty. Sześć punktów, zabezpieczonych przez instruktorów i pozorantów pozwoliło na zapoznanie się z poszczególnymi sytuacjami jakie mogą wystąpić na polu walki oraz dały możliwość przećwiczenia i sprawdzenia przez niektórych uczestników już posiadanych umiejętności, w celu ich zweryfikowania.

Stanowiska, które obejmowały elementy ewakuacji do miejsca bezpiecznego, pomoc poszkodowanemu w drugiej strefie (względnie bezpiecznej), udzielanie pomocy pod ostrzałem, badanie urazowe - to ważne aspekty taktyki czerwonej, która od kilku lat bardzo mocno rozwinęła się w Polsce.


zdjęcia: WSOWL

Back to top