Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

W WSOWL odbyło się seminarium naukowe z cyklu „Spotkania z bezpieczeństwem” zorganizowane przez Naukowe Koło Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych, pt. „RENEGADE – fakty i mity”.

Do udziału w seminarium został zaproszony Szef Szefostwa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk dypl. Robert Stachurski, który zaprezentował wykład poruszający tematykę obrony powietrznej w systemie bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Ten obszar tematyczny skierowany był przede wszystkim do obecnych na sali podchorążych pierwszego i ostatniego roku specjalności obrona przeciwlotnicza.

W seminarium wziął udział m.in. student kierunku Bezpieczeństwo Narodowe Michał Raczyński, który przedstawił zagadnienie statku powietrznego jako narzędzia i przedmiotu ataku terrorystycznego.
Ostatnią częścią spotkania była „bitwa na argumenty”, w trakcie której studenci – członkowie NKBiSM – Piotr Szczepański i Marcin Kożuszek, przedstawili dwa odmienne spojrzenia na wymiar etyczno-moralny podjęcia decyzji o zestrzeleniu statku powietrznego typu RRENEGADE. Kontrowersyjna problematyka zestrzelenia cywilnego statku powietrznego pobudziła zgromadzoną publiczność do ożywionej dyskusji.
Jak podkreśla opiekun Koła mjr dr inż. Jarosław Stelmach, obecność w Uczelni tak doświadczonego oficera pozwoliła na merytoryczną dyskusję, dzięki której studenci poznali sposób funkcjonowania obrony powietrznej kraju. Dodatkowo, pobyt w Uczelni Szefa Obrony Powietrznej Kraju był okazją do przeprowadzenia uzgodnień w zakresie połączenia ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego REBEGADE/SAREX-16/l, organizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, z ćwiczeniem reagowania kryzysowego KRYZYS-16, organizowanym przez naszą Uczelnię.
W wyniku wstępnych rozmów pomiędzy przedstawicielami jednostek ustalono, że oba przedsięwzięcia odbędą się w terminie 07-09 czerwca 2016 roku i będą stanowiły wspólny wkład w zakresie działań na rzecz przygotowania sił zbrojnych do realizacji zadań w zakresie reagowania kryzysowego na zdarzenia o charakterze terrorystycznym.


RENEGADE fakty i mity

zdjęcie: NKBiSM

Back to top