Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

- Spotykamy się w rocznicę niezwykłego wydarzenia w historii naszego Państwa. 222 lata temu, na rynku Krakowa przysięgę narodowi złożył Tadeusz Kościuszko, absolwent Szkoły Rycerskiej. W ten prosty sposób wypełniło się przesłanie zawarte w Konstytucji 3 Maja o tym, że cały naród jest zobowiązany do obrony swojej Ojczyzny – powiedział Prorektor ds. wojskowych ppłk dr Marek Pytel podczas uroczystości z okazji 222. rocznicy rozpoczęcia Powstania Kościuszkowskiego.

W

uroczystościach przed pomnikiem patrona WSOWL uczestniczyli: kadra, pracownicy i studenci Uczelni.

Głównym punktem obchodów była inscenizacja uroczystej przysięgi Tadeusza Kościuszki na rynku Krakowa. Przysięgi, która była prologiem i symbolem rozpoczynającego się zrywu.

Chociaż Kościuszko poniósł klęskę, wskazał drogę walki o wolność poprzez zbiorowy wysiłek całego narodu i to stało się jego testamentem politycznym. Tę kościuszkowską myśl podejmą Polacy podrywając się co pokolenie do walki o odbudowę państwa.
Następnie zawodnicy wzięli udział w sztafecie kościuszkowskiej na dystansie 1794 nawiązującym do roku, w którym Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę.
W wyniku rywalizacji drużyny zajęły następujące miejsca:
- miejsce I - 2 kompania szkolna (sierż. pchor. Mateusz Razim, sierż. pchor. Piotr Habrat i sierż. pchor. Dariusz Jamro),
- miejsce II - 1 kompania szkolna (plut. pchor. Dawid Sawicki,, szer. pchor. Szymon Walczyk i st. kpr. pchor. Artur Sowa),
- miejsce III - 3 kompania szkolna (kpr. pchor. Karol Najdyhor, kpr. pchor. Dawid Kasprzycki i kpr. pchor. Marcin Dymowski).
Zwycięzcy otrzymali z rąk Prorektora ds. wojskowych ppłk. dr. Marka Pytla, Kierownika Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu płk. dr. Mirosława Dolińskiego i Dowódcy 1. batalionu szkolnego ppłk. Jacka Szlęka dyplomy i nagrody, a najlepsza drużyna Puchar Rektora-Komendanta.tekst: mjr Piotr Szczepański
zdjęcia: Barbara Pustuł, st. chor. sztab. Marek Kańtoch

Back to top