Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Studenci z Naukowego Koła Pamięci Narodowej WSOWL wzięli udział w studenckiej konferencji naukowej „Polskie Siły Zbrojne”.

Przedsięwzięcie odbyło się w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zorganizowało je Wojskoznawcze Koło Naukowe oraz Zakład Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konferencja poświęcona była szeroko pojętej problematyce Polskich Sił Zbrojnych zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym.

- Nasi studenci prezentowali wystąpienia poruszające problematykę kształcenia podchorążych, polskiego czynu zbrojnego podczas II Wojny Światowej oraz zabezpieczenia medycznego w wojsku – mówi opiekun Koła, ppłk dr Józef Ledzianowski.

W sesji plenarnej głos zabrali: pchor. Andrzej Sapich z referatem „Kształcenie kandydatów na oficerów w zakresie umiejętności dowódczych oraz postaw i zachowań przywódczych”, pchor. Łukasz Barcikowski i pchor. Jakub Kotuła z referatem „Cichociemni – spadochroniarze Armii Krajowej i ich wkład w rozwój Polskiego Państwa Podziemnego” oraz Agata Białowąs i Jolanta Słomczyńska z prezentacją „Historyczny aspekt ratownictwa medycznego na polu walki”.

W trakcie inauguracji konferencji odbyło się również oficjalne otwarcie wystawy traktującej o historii Polskiej Marynarki Wojennej przygotowanej w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni).

Drugiego dnia konferencji studenci złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych oraz Pomnikiem Polskich Artylerzystów. W trakcie zwiedzania toruńskiej starówki zaprezentowano uczestnikom konferencji historię grodu Kopernika, a także jego wkład w budowę polskiej państwowości.zdjęcia: UMK Toruń

Back to top