Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

– Cześć i chwała bohaterom! Oddaję cześć i chwałę tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległą Polskę! – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas ceremonii pogrzebowej śp. pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

W niedzielę, 24 kwietnia, w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Uczestniczył w nich Prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych, w tym delegacja z WSOWL.
– Oddaję cześć i chwałę tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Bez nich, bez całego tego wysiłku i determinacji nie byłoby Polski – mówił minister Antoni Macierewicz podczas ceremonii pogrzebowej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – I właśnie dlatego stoi tutaj polskie wojsko. I dlatego stoi tutaj polski prezydent i przedstawiciele najwyższych władz. Bo to Oni ocalili Polskę; Polskę która miała zostać wymazana, miała być tylko pozorem Polski, tylko fikcją w obcych rękach – podkreślił szef MON.
Minister podziękował też tym wszystkim, którzy o wolną Polskę walczyli, i zaznaczył, że źródłem ich siły i determinacji była wiara chrześcijańska oraz tradycja narodowa. – Dzięki temu to pokolenie było zdolne do najwyższego wysiłku – mówił minister obrony narodowej. – Wysiłek pułkownika Szendzielarza, Jego bohaterska walka spowodowały, że Polska dzisiaj jest wolna. Polska dzisiaj pozostaje wolna, jest i będzie niepodległa – dodał.
Obecny na uroczystościach pogrzebowych Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda powiedział: – Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe – przywracamy godność Polsce.
Prezydent Andrzej Duda podziękował za pamięć o tym bohaterstwie rodzinie pułkownika "Łupaszki", rodzinom poległych Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzom Niezłomnym, harcerzom, strzelcom, kibicom i wszystkim młodym ludziom, którzy od lat czcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych.
Mówiąc o Szendzielarzu "Łupaszce" i jego żołnierzach, prezydent Andrzej Duda wskazał, że byli oni wychowani na micie wielkiej, bohaterskiej Polski. Mit ten, jak mówił, opierał się na pamięci o powstańcach styczniowych, na pamięci o Polakach, którzy zwyciężyli w walce o niepodległość w 1918 r., a także na pamięci o tych, którzy obronili Warszawę i Polskę przed bolszewikami w 1920 r.
– To budowało postawę tych ludzi. To dlatego odważnie stanęli potem do obrony Polski w 1939 r., walczyli w podziemiu, a kiedy przyszły wojska sowieckie i nie chciały opuścić Polski, nie zgodzili się z Polską, która nie była wolna, nie była niepodległa, nie była suwerenna – mówił prezydent.

 

***

Dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK urodził się 12 marca 1910 roku. Przed wojną jako zawodowy oficer Wojska Polskiego służył w 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Wilnie. W roku 1939 przeszedł bohaterski szlak bojowy w składzie Wileńskiej Brygady Kawalerii. W czasie okupacji aktywnie działał w konspiracji, a po wojnie walczył w podziemiu antykomunistycznym. Aresztowany przez władze komunistyczne, został zamordowany 8 lutego 1951 roku.
Szczątki mjr. „Łupaszki” zostały odnalezione w 2013 roku na tzw. „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach, podczas prac poszukiwawczych, prowadzonych przez Instytutu Pamięci Narodowej. W 2015 roku na Powązkach odsłonięto panteon, w którym pochowano 35 ofiar komunistycznego terroru – wśród nich nie było Zygmunta Szendzielarza. Rodzina postanowiła, że zostanie pochowany obok zmarłej w 2012 r. córki, Barbary Szendzielarz.zdjęcia: ppor. Robert Suchy/CO MON i Wojciech Kapłon

Back to top