Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Ćwiczenia z zakresu działań zespołowych na poziomie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz ewakuacji w terenie górzystym i leśnym były głównymi celami wyjazdu metodyczno-szkoleniowego członków Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego do Ośrodka Szkoleniowego „Wysoki Kamień”.

Zajęcia rozpoczęły się od wykładów, podczas których omówiono rodzaje, sposoby i techniki ratownictwa w warunkach górzystych i leśnych, działania zespołowe, ewakuację oraz warunki bezpieczeństwa i klarowanie sprzętu potrzebnego do działań.

Następnie, zespoły podzielone na dwie grupy, działały w trudnych warunkach terenowych i niskiej temperaturze. Podczas działań ratowniczych istotnymi elementami były współpraca i wykorzystanie posiadanych sił i środków do zabezpieczenia rannych i przetransportowania ich do miejsca docelowego.
Grupy, oprócz działań zespołowych, doskonaliły także elementy skutecznego wykonywania RKO. Ratownicy mieli za zadanie wykonać medyczne czynności ratownicze podczas utrudnionej widoczności i w natężonym hałasie. Na koniec studenci wykorzystali sprzęt noktowizyjny w celu zapoznania się z jego możliwościami w warunkach nocnych.
- Studenci doskonalili także praktyczne umiejętności prowadzenia akcji ratowniczych w grupie oraz umiejętności z zakresu wykorzystania prowizorycznego i specjalistycznego sprzętu w warunkach górzystych i leśnych. Zaopatrzeni i zabezpieczeni poszkodowani musieli zostać ewakuowani do uzgodnionego miejsca, które stanowiło punkt przejęcia przez służby ratownicze poszkodowanych – mówi opiekun Koła dr Beata Zysiak-Christ.zdjęcia: WSOWL

Back to top