Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

W dniach 07-08.06.2016 r. Podchorążowie grupy osobowej aeromobilnej przebywali na Poligonie w Centrum Uzbrojenia i Artylerii w Toruniu obserwując główne epizody ćwiczenia pk. Swift Response-16.

Ponad tysiąc spadochroniarzy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski wylądowało pod Toruniem na zrzutowisku KIJEWO. Zaobserwowano desantowanie i działanie wojsk powietrznodesantowych, w tym zrzut sprzętu z pokładu samolotów transportowych tzw. ciężkiej tary desantowej oraz masowy desant rzutu szturmowego. Pierwsze nad zrzutowiskiem pojawiły się amerykańskie samoloty C-17 Globemaster desantując tarę, które wystartowały z lotniska Pope w Fort Bragg w północnej Karolinie. Następnie nad Kijewo nadlatywały samoloty – amerykańskie C-17 Globemaster, amerykańskie, brytyjskie i polskie C-130 Hercules oraz polskie CAS-y C-295 dokonując masowego desantu. Amerykanie z 82 Dywizji Powietrznodesantowej USA przylecieli do Polski bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych, żołnierze brytyjscy z 16 Brygady Desantowo – Szturmowej startowali z Niemiec a polscy spadochroniarze z podkrakowskich Balic. Desantowanie dostarczyło wiele emocji i nowych doświadczeń.

W drugim dniu podchorążowie obserwowali działania taktyczne na lądzie polegające na opanowaniu przez „szturmanów” z 16bpd w operacji sojuszniczej mostu na Wiśle. Elementem kulminacyjnym było połączenie wojsk desantowych z wojskami amerykańskimi na moście oraz przejazd po nim amerykańskich transporterów opancerzonych Stryker. Przebieg desantowania sił sojuszniczych obserwowali dowódcy najwyższych szczebli dowodzenia wojsk.


Tekst: płk dr Lech Plezia
Zdjęcia: ppłk dr Krzysztof Nowacki

Back to top