Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

W dniach 7 17.06.2016 r. ppłk Norbert Świętochowski i kpt. Marek Śliwiński brali udział w części ćwiczenia ANKONDA-16, rozgrywanej w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Drawsku Pomorskim.

Oficerowie z Uczelni zostali skierowani do realizacji zadań na wysuniętym stanowisku dowodzenia kierownictwa ćwiczenia (LOPSCON), usytuowanym w Olesznie.

Jednym z podstawowych założeń tej części ćwiczenia była realizacja połączonego ognia do systemów obrony przeciwlotniczej oraz innych ważnych obiektów przeciwnika, znajdujących się w głębi ugrupowania. Kierownictwo ćwiczenia, składające się między innymi z artylerzystów z Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii oraz pułków i dywizjonów artylerii, odpowiadało za koordynację oraz integrację ognia połączonego podczas realizacji wsparcia ogniowego wojsk. Zadania realizowano we współpracy z dowództwem amerykańskiej 1 BZ oraz 45 BA. Rażenie obiektów przeciwnika wykonywały artyleria i śmigłowce Wojsk Lądowych oraz lotnictwo Sił Powietrznych.

Udział w ćwiczeniu był dla wykładowców okazją do wymiany poglądów oraz zdobycia nowych doświadczeń w zakresie realizacji połączonego wsparcia ogniowego. Współpraca z artylerzystami z armii sojuszniczych pozwoliła na zweryfikowanie w praktyce założeń teoretycznych dowodzenia artylerią w działaniach bojowych, przyjętych w Uczelni.

Za duże zaangażowanie w trakcie ćwiczenia oficerom podziękował przedstawiciel Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii, ppłk Ireneusz Król.


Back to top