Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

15.06.2016 r. kadra Zakładu Wsparcia Działań oraz Sekcja Inżynierii Wojskowej, a w jej składzie podchorążowie III roku studiów I stopnia oraz I roku studiów II stopnia, grupy osobowej saperskiej, drogowo-mostowej oraz przeprawowej, uczestniczyli w ćwiczeniu budowy mostu pontonowego w Chełmnie, realizowanego przez pododdziały pontonowe państw NATO w ramach manewrów „ANAKONDA-16”.

W trakcie ćwiczenia budowy mostu pontonowego zestawami IRB żołnierze wojsk z USA, Niemiec i Holandii mieli za zadanie urządzić przeprawę promową, a następnie wykonać manewr techniczny i przejść na przeprawę mostową. Wojskowi eksperci zgodnie stwierdzili, że budowa tak długiej, bo mierzącej około 350 metrów przeprawy, była dużym wyzwaniem. Po upływie ok. 30 minut most był gotowy i w pełni przejezdny. W ramach sprawdzenia przepustowości mostu jako pierwszy przejechał po niej ponad czterdziestotonowy niemiecki wóz zabezpieczenia technicznego. Następnie przez most przeprawił się 1 Batalion Zmechanizowany z 17 Brygady Zmechanizowanej. Budowę mostu oraz przeprawę pojazdów ubezpieczały z powietrza amerykańskie śmigłowce Apache. W trakcie ćwiczenia podchorążowie mieli możliwość wymiany doświadczeń z saperami sojuszniczych państw, a także okazję poszerzenia swojej wiedzy specjalistycznej.

Po wykonanej przeprawie podchorążowie spotkali się z szefem Zarządu Inżynierii Wojskowej, płk. Andrzejem Solarzem, który szczegółowo omówił ćwiczenie i przedstawił tendencje rozwojowe sprzętu przeprawowo – mostowego dla SZ oraz odpowiadał na pytania słuchaczy.


Back to top