Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Delegacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych pod przewodnictwem Rektora-Komendanta płk. dr. hab. inż. Dariusza Skorupki, przebywała z wizytą roboczą w amerykańskiej Akademii Wojskowej w West Point (USMA). W skład delegacji weszli także Pełnomocnik Rektora-Komendanta ds. współpracy międzynarodowej i protokołu płk dr Krzysztof Klupa oraz Prodziekan ds. wojskowych Wydziału Zarządzania mjr dr Marcin Bielewicz.

Rektor-Komendant płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka przewodniczył delegacji naszej Uczelni w składzie: Pełnomocnik Rektora-Komendanta ds. współpracy międzynarodowej i protokołu płk dr Krzysztof Klupa oraz Prodziekan ds. wojskowych Wydziału Zarządzania mjr dr Marcin Bielewicz, która złożyła wizytę w University of North Georgia w Dahlonega (UNG).
Uniwersytet w Dahlonega jest pierwszym amerykańskim partnerem WSOWL, z którym podpisaliśmy umowę o współpracy, podczas czerwcowej wizyty Prezydent UNG Pani dr Bonity Jacobs we Wrocławiu.

- Jesteśmy z Was niezwykle dumni. Mam nadzieję, że do tych wszystkich wartości, jakie reprezentuje sobą Wojsko Polskie tchniecie dodatkowo młodość, siłę, determinację i bezgraniczny zapał. Polska armia musi być większa i nowocześniejsza. Musi również skutecznie współpracować ze swoimi sojusznikami. Dziękuję za obecność przedstawicieli armii Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec. Wasza obecność to znak, że jesteśmy razem i możemy oprzeć się dowolnej agresji - powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz w przemówieniu wygłoszonym z okazji promocji na pierwszy stopień oficerski 432 absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL).

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnik Sił Zbrojnych Pan Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w dniu 29 listopada 2016 r. wręczył nominację generalską Rektorowi-Komendantowi Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych - gen. bryg. dr hab. inż. Dariuszowi Skorupce.
Prezydent wyróżnił również Generała Buzdyganem Honorowym oraz pierścieniem generalskim z oznaką otrzymanego stopnia wojskowego. Wyróżnienia te Rektor-Komendant otrzymał z rąk Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych dokonała zakupu od Agencji Mienia Wojskowego budynku internatowego „Mars”. Jedenastopiętrowy obiekt usytułowany jest przy ul. Żelaznej we Wrocławiu.
Umowa przeniesienia własności podpisana została 23 grudnia br. przez Rektora-Komendanta gen. bryg. dr. hab. inż. Dariusza Skorupkę i Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego we Wrocławiu Radosława Rozpędowskiego.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia studenci WSOWL zaangażowali się w pomoc potrzebującym. W ramach Duszpasterstwa Akademickiego, działającego pod przewodnictwem ks. por. Maksymiliana Jezierskiego, zorganizowali zbiórkę pieniędzy, które później przeznaczyli na zakup gier dla dzieci.

Pchor. Kornelia Włodarczyk, tegoroczna Mistrzyni Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie, zdobyła srebrny medal w swojej kategorii wagowej podczas Mistrzostwa Polski MMA w Sochaczewie. W rywalizacji wzięło udział ponad 350 zawodników.
Walkę półfinałową wygrała z utytułowaną zawodniczką k1 i kick boxingu , która ma na swoim koncie między innymi tytuł Mistrzyni Europy.
Gratulujemy!

Z okazji Świąt podchorążowie z 5 plutonu 3 kompanii szkolnej odwiedzili dzieci z wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania we Wrocławiu.

Podchorążowie II roku studiów II stopnia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych uczestniczyli w szkoleniu taktyczno-narciarskim w Szklarskiej Porębie zorganizowanym przez Instytut Dowodzenia.
Na zaśnieżonych trasach uczyli się narciarstwa skiturowego, taktyki oraz sprawdzali swoją celność w strzelaniu z karabinka sportowego. Podchorążych czekały też całodobowe zajęcia z przetrwania w górach w zimie. W roli instruktorów występowali między innymi podchorążowie posiadający stosowne kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nart skiturowych, które nabyli uczestnicząc w specjalistycznych kursach podczas kształcenia w Uczelni.

Rektor–Komendant WSOWL gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka wraz z Dyrektorem Instytutu Dowodzenia płk. dr. inż. Jackiem Narlochem przebywali z wizytą roboczą w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Kadra i podchorążowie z WSOWL wzięli udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W dniach 10-11.12 br. odbył się Finał Szlachetnej Paczki. W zorganizowanie paczek dla potrzebujących rodzin w sposób szczególny przyczynili się studenci cywilni oraz pracownicy Wydziału Zarządzania.

Po raz kolejny Rejon Wrocław Psie Pole mógł liczyć na niezawodną pomoc podchorążych. Chęć niesienia pomocy, zapał oraz entuzjazm jaki im towarzyszył podczas finału sprawił, że udało się dostarczyć paczki do wszystkich rodzin na terenie dzielnicy Psie Pole, gminy Długołęka oraz Mirkowa. Żołnierze wzbudzali bardzo pozytywne emocje wśród rodzin a piękno i wartości Szlachetnej Paczki sprawiły, że już zadeklarowali swoje uczestnictwo w przyszłym roku.

Przekazanie szczegółowych informacji dotyczących koordynacji programu Erasmus+, a w szczególności realizacji mobilności studentów oraz pracowników dydaktyczno-naukowych było tematem przewodnim wizyty w WSOWL greckiej delegacji z Hellenic Army Academy. W dniach 12-16 grudnia br. w Uczelni gościli: gen. bryg. Efthymios Charokopos, mjr Leonidas Mandalas, Emmanouil Manolis, prof. Nikolaos Karadimas oraz Polyxeni Tsimeka.
14 grudnia br. Rektor-Komendant WSOWL gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka spotkał się z przedstawicielem Hellenic Army Academy gen. bryg. Efthymios Charokopos. Podczas spotkania zawarta została umowa bilateralna pomiędzy instytucjami, która umożliwi realizowanie mobilności w ramach programu Erasmus+ w przyszłych lakach akademickich.

– Dzięki waszej służbie ludzie w Polsce mogą spokojnie żyć i spokojnie pracować; chcę serdecznie za tą służbę żołnierską podziękować - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z żołnierzami.
W czwartek w Nowym Glinniku (k. Tomaszowa Mazowieckiego, teren 7. dywizjonu lotniczego) Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w świątecznym spotkaniu z żołnierzami Wojska Polskiego. W spotkaniu uczestniczył także Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i Rektor-Komendant WSOWL gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

16 grudnia br. w Sali Tradycji WSOWL odbyła się uroczystość pożegnania oficerów odchodzących na wyższe stanowiska służbowe i wręczenia wyróżnień.

Kpr. pchor. Karol Miąsko wywalczył międzynarodowy zawodowy pas mistrza Niemiec federacji WKN w kategorii - 87kg podczas 4. gali X'ite Fight Night. Walka odbyła się w miejscowości Trittau w Niemczech. Walczono na dystansie 4 x 2 minuty.

Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pochowanych zostało dwóch polskich bohaterów – płk Ignacy Matuszewski oraz mjr Henryk Floyar-Rajchman.

W siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli odbyło się 32 spotkanie Grupy Implementacyjnej zajmującej się międzynarodową wymiana młodych oficerów w ramach programu wzorowanego na międzyuczelnianym programie ERASMUS.

Studenci Naukowego Koła Psychologicznych Aspektów Bezpieczeństwa w murach Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych przeprowadzili zbiórkę dla potrzebujących dzieci.
W ramach akcji studenci odwiedzili podopiecznych wrocławskich placówek: Świetlicy Środowiskowej Fundacji Tobiaszki i Zespołu Szkół nr 16.
W efekcie pomoc i zaangażowanie przyczyniły się do obdarowania stu osamotnionych i chorych dzieci.

Przygotowanie dowódców dla Wojsk Obrony Terytorialnej było głównym tematem narady metodycznej, która odbyła się w WSOWL.
W przedsięwzięciu zorganizowanym przez Instytut Dowodzenia uczestniczyła kadra dydaktyczna Uczelni na czele z Prorektorem ds. dydaktyczno-naukowych płk. dr. Lesławem Wełyczko oraz przedstawiciele Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania.

W WSOWL obchodzono Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii. Z tej okazji Zespół Wojsk Rakietowych i Artylerii przygotował wykłady dotyczące reprezentowanego przez siebie rodzaju wojsk oraz zorganizował spotkanie pokoleń artylerzystów.

Na zaproszenie Rektora – Komendanta gen. bryg. dr hab. inż. Dariusza Skorupki oraz Naukowego Koła Pamięci w WSOWL odbyło się spotkanie z Bartłomiejem Ilcewiczem – działaczem społecznym, historykiem, politologiem Sekretarzem Zarządu Głównego oraz wiceprezesem Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

„Bo wiara góry przenosi” – pod takim hasłem w dniach od 2 do 4 grudnia odbyło się „duchowe szkolenia” Duszpasterstwa Akademickiego Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W tych adwentowych zmaganiach, które miały miejsce w Szklarskiej Porębie wzięło udział 80 podchorążych i studentów cywilnych wrocławskiej szkoły. Duchowym przewodnikiem był ks. por. Maksymilian Jezierski- kapelan WSOWL.

Szanowni Państwo,

z radością i dumą chcielibyśmy poinformować, że Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów podjęła decyzję o przyznaniu z dniem 28 listopada 2016 Wydziałowi Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki, uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.

Serdecznie Gratulujemy!

Decyzja Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów plik pdf

 

1 grudnia br. w Sali Tradycji odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz powitania żołnierza zawodowego nowo przybyłego do Uczelni.
W związku z objęciem nowych stanowisk służbowych Minister Obrony Narodowej mianował na stopień majora: kpt. Pawła Komorka i kpt. Michała Kalisiaka.
Kadrę WSOWL wzmocnił plut. Marcin Koziński przybyły z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Rektor-Komendant gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka dokonał wręczenia aktów mianowań na kolejne stopnie wojskowe oraz złożył życzenia wszelkiej pomyślności.

- Pamiętnej, listopadowej nocy 1830 roku podchorażowie Szkoły Podchorążych Piechoty zdobywając Belweder rozpoczęli zbrojne powstanie przeciwko caratowi. Ci wspaniali synowie narodu polskiego, swoim bezgranicznym męstwem i bohaterstwem, pokazali całej Europie jak należy żyć i walczyć w imię miłości do Ojczyzny. Dlatego też wielkim honorem dla całej społeczności akademickiej naszej uczelni jest możliwość kontynuacji i pielęgnowania tradycji bohaterskich podchorążych – powiedział Prorektor ds. dydaktyczno- naukowych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych - płk dr Lesław Wełyczko podczas uroczystej zbiórki z okazji Dnia Podchorążego.

W dniach 28–29.11.2016 odbyła się trzecia już edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowo – Technicznej ICTS 2016 o tematyce Technika – Bezpieczeństwo – Obronność. Konferencję zorganizowały wspólnie dwa ośrodki akademickie: Wydział Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Musieli jak najszybciej pokonać 20 kilometrów po górskich szlakach, potem sprawdzali swoje umiejętności podczas szturmowania budynków i walki w terenie zabudowanym. A to tylko część zadań, z jakimi musiało zmierzyć się 35 podchorążych i kadetów z Polski, Czech, Litwy i Estonii. Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych odbyły się w Karkonoszach.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mianował Rektora-Komendanta WSOWL płk. dr. hab. inż. Dariusza Skorupkę na stopień generała brygady.
Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wręczy Rektorowi-Komendantowi nominację 29 listopada w Pałacu Prezydenckim.
Gratulujemy!

W WSOWL odbyła się III. Medialna Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Decyzje w sytuacjach zagrożeń” Współpraca administracji państwowej ze służbami mundurowymi w procesie podejmowania decyzji w sytuacjach zagrożeń.
Wzięli w niej udział pracownicy naukowo-dydaktyczni, przedstawiciele władz regionalnych, służb mundurowych, podchorążowie i studenci. W imieniu Rektora-Komendanta WSOWL konferencję otworzył Prorektor ds. dydaktyczno-naukowych płk dr Lesław Wełyczko.

Przedstawiciele WSOWL byli gośćmi honorowymi podczas IV Szkolnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 74 im. Prymasa Tysiąclecia we Wrocławiu.
Myślą przewodnią tegorocznego konkursu była „Droga Polaków do wolności…”.
W IV Szkolnym Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej zwycięska klasa zdobyła Nagrodę Specjalną, Puchar Rektora–Komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych we Wrocławiu, który wręczył ppłk dr Krzysztof Nowacki. Uczelnię reprezentowali także: kpr. pchor. Karolina Ostapiuk, kpr. pchor. Rafał Gałkiewicz i kpr. pchor. Patryk Sandomierski.

60 naukowców, inżynierów oraz przedstawicieli wojska i przemysłu wzięło udział w Międzynarodowym Sympozjum Naukowo-Technicznym EKSPLOLOG 2016 zorganizowanym przez Katedrę Logistyki Wydziału Zarządzania WSOWL.
Patronat Honorowy nad Sympozjum objął Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. bryg. Dariusz Łukowski, natomiast pracami Komitetu Naukowego kierował Rektor-Komendant WSOWL, płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

Bieg Podchorążego
Na terenie WSOWL odbył się 46. Bieg z Okazji Dnia Podchorążego.
Pomimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych bieg na dystansie ok. 5000 m ukończyło 219 zawodników w tym 47 kobiet.

Delegacja WSOWL odwiedziła ppor. Mieczysława Zimniaka ps. ,,Szofer”.

Ppor. Mieczysław Zimniak ur. w 1923 r. jest ostatnim żyjącym żołnierzem oddziału por. Jana Kempskiego ps. ,,Błysk”, walczącego na terenach małopolski wschodniej oraz południowej wielkopolski z oddziałami NKWD oraz organami UB.

Zajęcia na basenie, wyciskanie w siłowni, a później zmagania na bieżni – to plan kursu, który zorganizowała wrocławska szkoła oficerska dla osób zainteresowanych studiami wojskowymi. Szkolenie ma nauczyć kandydatów, jak prawidłowo trenować, by bez problemu zdać egzamin sprawnościowy na uczelnię. Dwudniowy kurs odbył się w zeszły weekend.

To pierwsze tego rodzaju szkolenie zorganizowane w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. – Po prostu wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom kandydatów – mówi kpt. Małgorzata Kowalska z WSOWL.

W WSOWL intensywnie ćwiczą żołnierze przebywający na szkoleniu oficerskim na potrzeby nowo tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnych.
- Na uwagę zasługuje postawa i zaangażowanie słuchaczy, którzy w przyszłości będą stanowić trzon nowego, jakże ważnego, rodzaju sił zbrojnych – mówi dowódca 2. batalionu szkolnego, ppłk Mirosław Krzyżoszczak.

Giełda kół i sekcji działających w WSOWL to pierwsze wydarzenie, które zostało zorganizowane przez Leadership Section.

- Celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie wszystkich kół i sekcji działających czynnie w naszej uczelni. Studenci dzielili się swoimi sukcesami, osiągnięciami i pasjami – mówi koordynatorka wydarzenia, studentka kierunku Bezpieczeństwo Narodowe, Justyna Radelczuk.

Promocja WSOWL oraz przedstawienie oferty edukacyjnej skierowanej do słuchaczy zagranicznych były głównymi celami spotkania informacyjnego zorganizowanego dla przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. Uczestniczyli w nim Pełnomocnik Rektora-Komendanta ds. współpracy międzynarodowej i protokołu płk dr Krzysztof Klupa oraz Prodziekan ds. wojskowych Wydziału Zarządzania mjr dr Marcin Bielewicz.

Podczas comiesięcznej akcji poboru krwi, organizowanej przez Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy WSOWL, padł rekord liczby donacji.
Krew oddało 61 osób darując 27,45 litrów płynu. Jest to największa jak dotąd ilość pobranej krwi, odkąd w Uczelni działa klub HDK PCK, czyli od 2014 roku.

Pobór odbywał się w holu głównym budynku dydaktycznego, a dokonali go pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu.

14 listopada br. w Sali Tradycji WSOWL odbyła się uroczystość awansowania dwóch oficerów na stopień porucznika.
- To bardzo ważny dzień w karierze żołnierza. Swoją sumienną służbą dla dobra Ojczyzny i Uczelni zasłużyliście Państwo na kolejną gwiazdkę – powiedział Prorektor ds. dydaktyczno-naukowych płk dr Lesław Wełyczko.
Awansowani zostali: por. Izabela Puzoń z Sekcji Służby Zdrowia i por. Kamil Szewczyk z 2. batalionu szkolnego.

Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka wziął udział w centralnych obchodach Święta Niepodległości w Warszawie.
W południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęła się uroczysta odprawa wart. - Bohaterowie, ojcowie niepodległości chcieliby, aby w sprawach fundamentalnych byli wszyscy razem - powiedział przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent Andrzej Duda. Fundamentem jest Polska niepodległa, suwerenna, jedna dla nas wszystkich - zaznaczył. Następnie delegacje złożyły wieńce przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

11 listopada delegacja studentów z WSOWL odbywających praktykę w ramach programu Erasmus + w Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Wiener Neustadt złożyła wizytę w obozie koncentracyjnym w Mauthausen.
Polska delegacja wybrała obóz koncentracyjny „KL Mauthausen” jako miejsce uczczenia pamięci walk o niepodległość, ponieważ było ono miejscem ciągłej walki o życie i wolność. W obozie tym zginęło ponad 35.000 Polaków. W śród nich wielu żołnierzy.

W WSOWL odbyły się warsztaty z cyklu „Ratownictwo dla każdego”. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Medycyna wojskowa i ratownictwo taktyczne”. W przedsięwzięciu zorganizowane przez Medyczne Cywilno-Wojskowe Koło Naukowe wzięli udział studenci WSOWL, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji oraz żołnierze. Mieli oni okazję poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności o zakres udzielania pierwszej pomocy w strefach zagrożenia.

W WSOWL odbył się wykład Kajetana Rajskiego, redaktora naczelnego kwartalnika Wyklęci pt. „Podziemie niepodległościowe a współczesność. Losy żołnierzy wyklętych na przestrzeni dekad”.
Gość opowiadał o wojennych i powojennych losach żołnierzy podziemia antykomunistycznego oraz ich rodzin na przestrzeni dziesięcioleci. Przedstawiał sylwetki znanych oraz mniej znanych bohaterów.

W WSOWL odbyły się I MISTRZOSTWA SŁUŻB MUNDUROWYCH DOLNEGO ŚLĄSKA W SPORTACH WALKI.

Celem imprezy było wyłonienie najlepszego sportowca spośród służb mundurowych Dolnego Śląska w takich konkurencjach jak:

- To jest dzień, który zostaje w pamięci na całe życie. To jest zobowiązanie w stosunku do Ojczyzny, które trwa do śmierci i którego nikt ani nic nie może rozwiązać. Żołnierz musi odznaczać się honorem i wartościami właściwymi dla patrioty. Musi również bardzo dobrze znać rzemiosło wojskowe. Wrocławska uczelnia to zapewnia. Jestem całkowicie przekonany, że jest to szkoła, która tworzy elitarny korpus oficerski – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski podczas pierwszej w historii naszej armii przysięgi wojskowej słuchaczy dwunastomiesięcznego Studium Oficerskiego – kandydatów na oficerów przeznaczonych do pełnienia służby w jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej. Wraz z nimi przysięgę złożyli żołnierze z grupy osobowej geograficznej. Uroczystość odbyła się 4 listopada w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

2 listopada mija 91 lat od oficjalnego odsłonięcia, w 1925 roku Grobu Nieznanego Żołnierza pod kolumnadą Pałacu Saskiego, w obecności ówczesnego prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.

- Do elementów systemu motywowania należy między innymi awansowanie i nadawanie odznaczeń. System ten jest niezwykle skuteczny w docenianiu żołnierzy i pracowników za ich sumienną służbę i pracę – powiedział Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka podczas uroczystości, która odbyła się 2 listopada w Sali Tradycji.

W Sali Tradycji WSOWL odbyło się uroczyste pożegnanie płk. dr. hab. inż. Krzysztofa Jamroziaka, który z dniem 31 października zakończył zawodową służbę wojskową.
Prorektor ds. dydaktyczno-naukowych płk dr Lesław Wełyczko, żegnając głównego bohatera uroczystości podziękował za sumienną służbę i życzył zadowolenia na nowej drodze życia.

W WSOWL przebywał prof. Eytan Gilboa, przewodniczący Israel Public Diplomacy Forum (IPDF) – instytucji edukacyjnej o charakterze non-profit ustanowionej w celu lepszego międzynarodowego zrozumienia Izraela i Środkowego Wschodu.

25 października, na wrocławskiej strzelnicy garnizonowej, odbyły się „IV Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych o Puchar Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych”.
W zmaganiach, których organizatorem była kadra Zakładu Teorii i Praktyki Strzelań, wzięły udział reprezentacje z jednostek i instytucji wojskowych, Służby Więziennej, Straży Miejskiej i Izby Celnej.

W ramach Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego sportowcy z WSOWL wywalczyli I miejsce w klasyfikacji generalnej w biegach przełajowych i futsalu oraz II miejsce w piłce siatkowej. Zmagania sportowe w ramach Mistrzostw Polski Uczelni Mundurowych - V Pucharu Rektorów zakończyły się zdobyciem przez naszych zawodników II miejsca w klasyfikacji generalnej. Zawody odbyły się w Akademii Marynarki Wojennej.

Żołnierze i funkcjonariusze z Czech i Polski rywalizowali w „X Karkonoskich zawodach górskich jednostek Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mountain Warriors”.

Głównym organizatorem zawodów była Sekcja Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, współorganizatorami zaś – Szkoła Górska „Quasar" i Grupa Karkonoska GOPR.

18 października 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 74 odbyła się uroczystość współorganizowana przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki. Uczelnię reprezentował Prorektor ds. dydaktycznych płk dr Lesław Wełyczko.

Pierwszy dzień „X Karkonoskich zawodów górskich jednostek Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mountain Warriors” za nami.

Żołnierze i funkcjonariusze w umundurowaniu i z plecakami ważącymi 10 kg mieli do pokonania ponad dziesięciokilometrową trasę w trudnym terenie. Najcięższe były pierwsze kilometry z powodu stromego podbiegu.

W Szklarskiej Porębie rozpoczęły się „X Karkonoskie zawody górskie jednostek Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mountain Warriors”.

W Toruniu odbyły się IV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w MMA. W imprezie wystartowała nasza Mistrzyni Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie szer. pchor. Kornelia Włodarczyk. W walce o złoty medal zdominowała swoją rywalkę, wygrywając przed czasem już w pierwszej rundzie pojedynku.

W WSOWL uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej.

W WSOWL odbyło się spotkanie ze stowarzyszeniem „Głos Bohatera” połączone z pokazem filmowym oraz dyskusją.

Od 2017 roku rusza edycja nowego kursu międzynarodowego International Military Leadership Course (IMLC 2017). Podczas dwutygodniowego programu podchorążowie i kadeci z Europy i USA będą uczestniczyli w zajęciach realizowanych w WSOWL. Kurs będzie organizowany w ramach Europejskiej Inicjatywy Wymiany Podchorążych i Młodych Oficerów, która jest koordynowana przez Grupę Implementacyjną Unii Europejskiej.

W poniedziałek 10 października br. odbyła się pierwsza w tym roku akademickim akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża działający przy WSOWL.
Już godzinę przed przyjazdem pracowników Terenowej Stacji Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu w kolejce ustawiali się pierwsi dawcy.

WSOWL gościła przedstawicieli zaprzyjaźnionych zagranicznych uczelni wojskowych, którzy brali udział w Tygodniu Międzynarodowym. Przedsięwzięcie organizowane było przez Uczelnię po raz drugi.
- Czteroosobowe delegacje z Królewskiej Akademii Wojskowej w Bredzie (Holandia), Narodowej Akademii Obrony w Rydze (Łotwa), Akademii Wojskowej w Wilnie (Litwa) i Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych w Dreźnie (Niemcy) aktywnie spędziły czas, uczestnicząc w szeregu atrakcji przygotowanych przez WSOWL – mówi Szef Sekcji Kontaktów Zagranicznych mjr Rafał Niedziela.

- Inauguracja roku akademickiego to tradycja, która jest świętem każdej uczelni. Świętem, które kończy okres wakacyjny i rozpoczyna czas wytężonej pracy. Pracy twórczej, pracy nad własnym rozwojem, pracy która służy potrzebom osobistym, ale także rozwojowi organizacji oraz całej społeczności. Inauguracja to szczególny czas dla studentów pierwszego roku, którzy rozpoczynając edukację, wkraczają także w dorosłe życie. Wierzę, że temu wyzwaniu będzie towarzyszył zapał i satysfakcja, a kandydaci na żołnierzy zawodowych, podchorążowie, odnajdą swoje miejsce w niełatwej edukacji wojskowej – powiedział Rektor-Komendant płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka podczas rozpoczęcia nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

3 października wrocławskie uczelnie wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki.
W inauguracji wzięło udział 11 państwowych uczelni wrocławskich: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna filia we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych oraz Papieski Wydział Teologiczny.

W WSOWL odbyło się wcielenie kandydatów na żołnierzy zawodowych, którzy pozytywnie przeszli rekrutację na szkolenie oficerskie na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej.
Po przyjęciu przez komisję poborową oraz wyposażeniu w należne sorty mundurowe nowo wcieleni żołnierze otrzymali przydziały służbowe do 2. batalionu szkolnego. Tu czekali na nich przyszli dowódcy, mający za zadanie zapoznać nowicjuszy z podstawowymi czynnościami jakie musi umieć wykonać każdy żołnierz od pierwszego dnia pobytu w wojsku.

Po raz pierwszy słuchacze kursu „Logistyczny system meldunkowy NATO” oprócz świadectw ukończenia afirmowanych przez WSOWL, otrzymali także certyfikaty NATO: Certificate of Proficiency wydane przez NATO COMMUNICATIONS and INFORMATION SYSTEMS SCHOOL LATINA.

Rektor-Komendant płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka i kierownicza kadra WSOWL wzięli udział w spotkaniu informacyjnym z podchorążymi I roku studiów I stopnia.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia kadry kierowniczej i zakresu ich obowiązków.
Następnie Rektor-Komendant omówił podstawy prawne funkcjonowania Uczelni, kierunki studiów i założone cele strategiczne. – Głównym celem strategicznym WSOWL jest funkcjonowanie jako elitarnej uczelni akademickiej, na trwale wpisanej w system wyższego szkolnictwa wojskowego – powiedział płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWIO) obradowało w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych.
Członków Kolegium w murach WSOWL powitali: Przewodniczący KRUWIO, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. Marek Ziętek oraz Gospodarz spotkania, Rektor-Komendant płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

- Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic (…) - tak rozpoczyna się tekst ślubowania jakie złożyło 429 studentów wojskowych z Akademii Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. To pierwsza w historii Wrocławia wspólna przysięga żołnierzy z trzech uczelni wojskowych.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki otworzyła drzwi do swojego ekscytującego świata.
Wydarzenie organizowane przez kadrę, pracowników wojska i podchorążych często stanowi jedyną okazję do poznania ciekawych zagadnień i tajemnic jakie skrywa wojsko.

Przez tydzień, w ramach 45. Jubileuszowego Centralnego Zlotu Turystów Wojska Polskiego, mury naszej Uczelni gościły 300 wojskowych turystów z całej Polski. Ta cykliczna impreza ma na celu popularyzację turystyki ze szczególnym uwzględnieniem turystyki historycznej i militarnej oraz regionu, w którym jest organizowana.

Wrzesień i październik są miesiącami, w których tradycyjnie WSOWL odwiedzają jej Absolwenci.

Zjazdy rozpoczynają się uroczystymi apelami, w trakcie których, po przywitaniu z zebranymi dowódcy dokonują przeglądów pododdziałów.

Przedstawiciele WSOWL aktywnie uczestniczyli w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO), który odbył się od 6 do 9 września br. w Kielcach.

Na stoisku uczelni odwiedzający mogli zapoznać się z systemem Pacast, VBS3, Laserowym Symulatorem Strzelań i dronem DJI Inspire 1.

Po raz pierwszy w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL) prowadzona jest rekrutacja na szkolenie oficerskie na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Dla osób cywilnych chcących zasilić korpus oficerski na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej przewidziano 130 miejsc, natomiast dla żołnierzy – 20.

Po raz pierwszy w WSOWL został przeprowadzony kurs doskonalący dla osób funkcyjnych szczebla plutonu/kompanii w zakresie przygotowania i prowadzenia działań taktycznych z wykorzystaniem systemu symulacji taktycznych.

30 sierpnia br. w Sali Tradycji WSOWL odbyła się uroczystość powitania oficerów, pożegnania oficera oraz wręczenia aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe.

- Powiem Państwu, że ja nie mam przekonania, że my przez ten pogrzeb przywracamy Im godność. Oni nigdy godności nie stracili, my przywracamy przez ten pogrzeb godność państwu polskiemu. Tak, to państwo polskie po 27 latach […} odzyskuje wreszcie godność! – powiedział Prezydent RP Andrzej DUDA podczas ceremonii pogrzebowej śp. ,,Inki” i ,,Zagończyka”.

„Nowoczesny sprzęt do symulacji jazdy Rosomakiem czy laserowy system broni strzeleckiej. Z tego korzystają podchorążowie z Wrocławia” – dziennikarz Gazety Wrocławskiej Piotr Bera z wizytą w WSOWL

19 sierpnia br. podchorążowie rozpoczynający naukę w WSOWL na uroczystej zbiórce otrzymali jeden z głównych atrybutów żołnierza – broń.

Podchorąży Sekcji Szkoleń Wysokogórskich uczestniczył w szkoleniu Advanced Summer Mountain Training Course organizowanym przez The Swiss Armed Forces Mountain Service Competence Centre z siedzibą w Andermatt. W kursie brało udział 5 uczestników z Finlandii, Kanady, USA, oraz z Polski. Szkolenie zabezpieczało 6 instruktorów, dwóch z nich było międzynarodowymi przewodnikami IVBV.

17 sierpnia br. odbyło się wcielenie kandydatów na żołnierzy zawodowych, którzy w pierwszej połowie lipca pozytywnie przeszli egzaminy wstępne na studia wojskowe w WSOWL oraz studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, w ramach limitu miejsc Ministra Obrony Narodowej.

15 sierpnia br. na Placu Gołębim na wrocławskim Rynku odbył się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Podczas uroczystości Prorektor ds. Dydaktyczno-Naukowych płk dr Lesław Wełyczko wręczył akty mianowania na wyższy stopień wojskowy żołnierzom pełniącym służbę w Uczelni.

W najnowszym „Informatorze Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego” został opublikowany artykuł dotyczący działalności członków Naukowego Koła Edukacji i Promocji Bezpieczeństwa WSOWL.

25 lipca br. w Sali Tradycji WSOWL odbyło się pożegnanie pani Aliny Hęćki, pracownika Sekcji Infrastruktury, która po trzydziestu trzech latach pracy w Uczelni odchodzi na zasłużoną emeryturę.W spotkaniu uczestniczyli: Rektor-Komendant – wz. ppłk dr Marek Pytel, kadra Uczelni i pracownicy wojska.

Uroczystość zakończyła się wpisem do „Księgi Pamiątkowej WSOWL”. 

Delegacja podchorążych WSOWL reprezentowała Uczelnię w obchodach ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz rotmistrza Witolda Pileckiego zorganizowanych w Paproci Dużej w dniach 15 i 16 lipca.

Trwają egzaminy wstępne na stacjonarne studia wojskowe, dwunastomiesięczne Studium Oficerskie oraz dla kandydatów na pierwszy rok studiów stacjonarnych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w ramach limitu miejsc Ministra Obrony Narodowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego.

W dniach 19.06–11.07.2016r. po raz trzeci gościliśmy w naszej Uczelni delegację amerykańskich żołnierzy, uczestniczących w programie CULP (Cultural Understanding Language Proficiency).

W dniach 8-9 lipca z okazji szczytu NATO w całej Polsce zorganizowano pikniki militarne.

Podczas wizyty Podsekretarza Stanu MON - prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego w Uczelni w dniu 2.04.2016 r. została zaprezentowana skrócona wersja prezentacji kmdr. por. Krzysztofa Rumińskiego oraz kpt. dr. Zbigniewa Zielonki „Polish Story. 1000 years of Polish history in 70 minutes”.

Sprawdzianem praktycznych umiejętności zakończyła się tegoroczna edycja międzynarodowego kursu operacji wsparcia pokoju.

- Nasi Absolwenci, jeszcze przez chwilę podchorążowie, włożyli dużo pracy intelektualnej i wiele wysiłku fizycznego w swoją edukację. Wykazali się także dużą odpornością psychiczną i nabyli cech, które posiadają charyzmatyczni dowódcy. Musimy pamiętać, że naszą misją jest służba, której zasadniczym celem jest dbanie o bezpieczeństwo Państwa – powiedział Rektor-Komendant płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka podczas promocji na pierwszy stopień oficerski 86 absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL).

Podchorążowie działający w uczelnianej Sekcji Płetwonurkowania zrealizowali kolejne nurkowania stażowe.

Tym razem nurkowania odbyły się w kamieniołomie Zakrzówek w Krakowie, na terenie bazy nurkowej Kraken.

Na zaproszenie Naukowego Koła Pamięci Narodowej w WSOWL odbyło się spotkanie z panem Leszkiem Żebrowskim - historykiem, publicystą, działaczem społeczno-politycznym, autorem publikacji z zakresu najnowszej historii Polski, znawcą tematyki powojennego, polskiego podziemia niepodległościowego.

3 lipca br. mija 75. rocznica pomordowania profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia delegacja Kolegium Rektorów wraz z Rektorem-Komendantem WSOWL płk. dr. hab. inż. Dariuszem Skorupką udała się do Lwowa.

- Jesteście Panowie bardzo wartościowymi oficerami, a potwierdzeniem tej wartości są dzisiejsze awanse – powiedział zastępujący Rektora-Komendanta, płk dr Lesław Wełyczko podczas wręczenia oficerom aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

Od 27 czerwca do 6 lipca w WSOWL oraz Ośrodku Szkolenia „Wysoki Kamień” realizowana jest 4. edycja Międzynarodowego Kurs Operacji Wsparcia Pokoju.

W kursie uczestniczy 40 podchorążych i kadetów oraz 15 nauczycieli akademickich i instruktorów z: WSOWL (Polska), Theresan Military Academy (Austria), Nicolae Balcescu Land Forces Academy (Rumunia), West Point (USA), Army Reserve Officers Training Corps (USA), National University of Public Service (Węgry), University of Defence (Czechy) oraz z W.I.R SOF-MED.- CENTER.

W ostatnim dniu czerwca w Sali Tradycji odbyło się uroczyste pożegnanie wieloletniego pracownika Sekcji Socjalnej naszej Alma Mater – pani Grażyny Bajerczak.

Pełniący obowiązki Rektora-Komendanta, płk dr Lesław Wełyczko, żegnając główną bohaterkę uroczystości podziękował za sumienną pracę i życzył zadowolenia na nowej drodze życia.

W 75. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do Polski, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę, w której 2016 rok ogłosił „Rokiem Cichociemnych”, dla oddania hołdu oraz przekazania pamięci o Spadochroniarzach Armii Krajowej kolejnym pokoleniom.

Wpisując się w obchody „Roku Cichociemnych”, z myślą o naszych podchorążych - przyszłych oficerach, w dniu 28 czerwca 2016 r. w WSOWL odbył się „Dzień Cichociemnych”, obejmujący cykl wykładów i prezentacji poświęconych tej tematyce. Przybyłych gości przywitał Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

W Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego „Spartakiada Wiosenna” w biegu patrolowym, strzelaniu oraz pokonywaniu przeszkód w OSF.

Reprezentacja Wyższego Szkolnictwa Wojskowego wywalczyła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Dużym sukcesem zakończył się zespołowy bieg patrolowy, w którym reprezentanci Uczelni wywalczyli drugie miejsce. Trzyosobowa drużyna miała przebiec trasę o długości około 2 km, pokonać Ośrodek Sprawności Fizycznej i wykonać strzelanie z pistoletu wojskowego z odległości 25 m.

W dniach 03 - 05 czerwca po raz pierwszy w murach WSOWL odbyło się „XI Ogólnopolskie Spotkanie Modelarzy Kartonowych” oraz „XIII Zlot Forum KONRADUSA”.

Motywem przewodnim konkursu było hasło – „Oręż Żołnierza Polskiego”. Wystawa cieszyła się dużą popularnością wśród młodzieży i dorosłych, realizując cele patriotyczne, edukacyjne i społeczne.

24.06.2016r. był ostatnim dniem tegorocznej konferencji iMAF.

Przewodniczący Komitetu Naukowego, płk dr hab. inż. Tomasz Smal dokonał podsumowania wyników dyskusji i oficjalnego zamknięcia Forum.

23.06.2016r. był kolejnym dniem dyskusji w ramach Forum iMAF 2016. Uczestnicy konferencji ponownie prowadzili prace w kilku syndykatach roboczych.

Obradujący w pięciu grupach Forumowicze zajmowali się ewaluacją wypracowanego w ramach projektu „Partnerstwo Strategiczne” programu semestru międzynarodowego, dedykowanego studentom wojskowym. Wyniki ich pracy przekazane zostały późnym popołudniem do Komitetu Naukowego, który zajął się analizą zebranych danych. Przerwę tematyczną zorganizował kolejny partner iMAF – University of Defence z Czech.

22.06.2016r. był drugim dniem obrad na tegorocznym Forum iMAF.

Uczestnicy dyskutowali m.in. o sposobach pozyskiwania funduszy na rozwój wojskowego szkolnictwa wyższego.

21.06.2016 r. Rektor – Komendant WSOWL, płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka oficjalnie otworzył international Military Academic Forum (iMAF) 2016, którego głównym organizatorem w tym roku jest nasza Uczelnia.

Wraz z WSOWL do Forum należą National University of Public Service z Węgier, Nicolae Balcescu Land Forces Academy z Rumunii, Theresan Military Academy z Austrii oraz University of Defence z Czech.

16 czerwca 2016 r. Rektor-Komendant WSOWL, płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka, gościł Komendanta Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych (OSWL) z Drezna, gen. bryg. Haralda Gante.

Celem roboczej wizyty było wzajemne poznanie się i zacieśnienie więzi między obiema szkołami. Generał Gante objął obowiązki komendanta OSWL rok temu i była to Jego pierwsza wizyta we Wrocławiu. Tematem rozmów było omówienie dotychczasowej współpracy polsko-niemieckiej oraz określenie jej przyszłych kierunków.

15.06.2016 r. kadra Zakładu Wsparcia Działań oraz Sekcja Inżynierii Wojskowej, a w jej składzie podchorążowie III roku studiów I stopnia oraz I roku studiów II stopnia, grupy osobowej saperskiej, drogowo-mostowej oraz przeprawowej, uczestniczyli w ćwiczeniu budowy mostu pontonowego w Chełmnie, realizowanego przez pododdziały pontonowe państw NATO w ramach manewrów „ANAKONDA-16”.

W dniach 7 17.06.2016 r. ppłk Norbert Świętochowski i kpt. Marek Śliwiński brali udział w części ćwiczenia ANKONDA-16, rozgrywanej w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Drawsku Pomorskim.

Oficerowie z Uczelni zostali skierowani do realizacji zadań na wysuniętym stanowisku dowodzenia kierownictwa ćwiczenia (LOPSCON), usytuowanym w Olesznie.

18 czerwca 2016 roku, przy ulicy Kasprowicza we Wrocławiu odbył „Wielki Piknik Rodzinny” Fundacji Tobiaszki.

Na piknik zaproszono rodziny dzieci uczęszczających do świetlicy, Seniorów z Klubu Seniora Nazaret oraz przyjaciół Fundacji, a wśród nich podchorążych WSOWL, należących do Naukowego Koła Psychologicznych Aspektów Bezpieczeństwa, funkcjonującego przy Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie.

W dniach 7-15 czerwca 2016 roku, w trakcie ćwiczenia ANAKONDA-16 na terenie OSPWL Orzysz, CSWL Drawsko i OSPWL Żagań swoje zadania realizował zespół badawczy WSOWL, w składzie: płk Jacek Narloch, mjr Artur Gonciarz, mjr Krzysztof Gruca i kpt. Jacek Miedziak.

17 czerwca 2016 r. w Politechnice Wrocławskiej Przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), prof. Tadeusz Więckowski zaprezentował dokument poświęcony strategii rozwoju polskiej gospodarki, opartej na wiedzy i analizie stanu nauki w naszym kraju.

Prace nad aktem pod nazwą „Tak dla nauk technicznych” prowadzono w ramach posiedzeń KRPUT przez kilka ostatnich miesięcy.

W dyskusji na temat bezpieczeństwa istotny jest przede wszystkim człowiek, a szczególnie jego wiedza na temat sytuacji, które mogą mu zagrażać i umiejętność radzenia sobie w ich obliczu.

Ważny jest również sposób przekazywania wiedzy, gdyż trudno tylko teoretycznie nauczyć się zachowywać bezpiecznie. Wiedzę i umiejętności w tym zakresie powinno się zdobywać już od najmłodszych lat.

W dniu 17.06.br. w Sali Tradycji odbyło się podpisanie umowy o współpracę WSOWL z dwoma partnerami: Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego oraz firmą Lubawa S.A.

Już po raz trzeci na obiektach sportowych WSOWL odbył się "Bieg Przedszkolaka".

Organizatorzy postawili tym razem na walor edukacyjny, który oprócz zabawy miał przybliżyć najmłodszym zasady przeprowadzania zawodów sportowych dla dorosłych. Zaplanowano również szerszą integrację w wymiarze sportowym, zapraszając do udziału jedną z pierwszych klas pobliskiej szkoły podstawowej, złożoną w dużej części z absolwentów przedszkola.

W dniach 11–12 czerwca 2016r. w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w biegach na orientację, w których udział wzięła reprezentacja Uczelni w składzie:

W dniach 07-08.06.2016 r. Podchorążowie grupy osobowej aeromobilnej przebywali na Poligonie w Centrum Uzbrojenia i Artylerii w Toruniu obserwując główne epizody ćwiczenia pk. Swift Response-16.

13 czerwca br. w Sali Tradycji odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe.

W związku z objęciem nowego stanowiska w Zakładzie Wychowania Fizycznego i Sportu awans otrzymał por. Michał Bejnarowicz. Obowiązki szefa Działu w Sekcji Technicznej Wydziału Zabezpieczenia objął por. Norbert Tkaczyk.

11 czerwca 2016 r. w WSOWL odbył się festyn rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka dla dzieci pracowników naszej Uczelni.

Przy pięknej pogodzie nasi „milusińscy” doświadczyli wielu wrażeń. Liczne zabawy, gry i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami pozwoliły zadowolić gusta nawet najwybredniejszych dzieci.
Festyn uświetnili swoją obecnością przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i Straży Pożarnej, których stoiska były oblegane przez najmłodszych uczestników zainteresowanych specjalistycznym sprzętem i pojazdami.

28 maja odbyła się 6 edycja gali MMA Exclusive Night w której wystąpił jeden z podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Sierż. pchor. Tomasz Cimoch zmierzył się z zawodnikiem z Litwy, Ignasem Vaiciunasem. Podchorąży wygrał walkę przed czasem zakładając swojemu rywalowi dźwignię na staw łokciowy w trzeciej rundzie. Było to jego trzecie zwycięstwo z rzędu na zawodowych ringach.

Ćwiczenie KRYZYS-16 zakończyło się szturmem na obiekt sportowy, w którym terroryści przetrzymywali zakładników.

Sytuacja zakładnicza trwała 24 godziny. Przez cały ten czas uczestnicy ćwiczenia pracowali na swoich stanowiskach. Negocjacje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – sprawcy byli nieugięci, więc zadecydowano o szturmie. Podchorążowie odgrywający rolę grupy szturmowej odbili pozostałych zakładników.

W wyniku zniszczenia linii wysokiego napięcia 400 000 mieszkańców miasta zostaje pozbawionych prądu.

Brak prądu na ok. 80% obszaru Wrocławia to kolejne wyzwanie dla uczestników KRYZYSU-16 ćwiczących w takich komórkach jak: WCZK, MCZK, Zespól Prasowo-Informacyjny, CPR, PSP, Policja. Blackout czyli utrata napięcia w sieci elektroenergetycznej na znacznym obszarze niesie za sobą całą lawinę zagrożeń.

Uczestnicy ćwiczenia KRYZYS-16 pracowali nieprzerwanie przez całą minioną noc.

Podchorążowie i studenci cywilni ćwiczący w komórkach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo musieli stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Tym razem do Państwowej Straży Pożarnej wpłynął komunikat o pożarze w szpitalu klinicznym. Studenci musieli rozdysponować odpowiednie siły i środki, by zminimalizować skutki tragedii. Silny wiatr dodatkowo utrudniał walkę z żywiołem, ogień rozprzestrzenił się na parking i pobliskie drzewa zagrażając budynkom mieszkalnym w sąsiedztwie szpitala. Dzięki sprawnej współpracy ćwiczącym udało się zapanować nad kryzysem.

Podchorążowie i studenci cywilni nie przerywają pracy w ramach ćwiczenia KRYZYS-16.

O godzinie 14.00 sześciu uzbrojonych sprawców zajęło obiekt sportowy. Ostrzelali patrol policji i użyli broni wobec zakładników stawiających opór. Terroryści odebrali rzeczy prywatne przetrzymywanym osobom i trojgu z nich założyli pasy szahida. Sprawcy podjęli telefoniczną rozmowę z negocjatorami policyjnymi, zażądali 500 tysięcy euro. Udało się dokonać wymiany kilku zakładników za spełnienie potrzeb podstawowych.

Trwa drugi dzień ćwiczenia KRYZYS-16. Uzbrojeni sprawcy wtargnęli na obiekt sportowy, gdzie odbywała się gala MMA.

Sprawcy są niebezpieczni i nieobliczalni. Nie wahają się użyć broni, ostrzelali patrol policji i aktualnie przetrzymują zakładników. Zapanowanie nad sytuacją stanowi kolejne wyzwanie dla uczestników ćwiczenia KRYZYS-16.

Uczestnicy ćwiczenia KRYZYS-16 starali się uchronić mieszkańców Wrocławia przed skutkami wycieku chloru.

Tak rozpoczął się drugi z trzech dni ćwiczenia reagowania kryzysowego zorganizowanego przez WSWOL. Podchorążowie oraz studenci pracujący w takich komórkach jak: PSP, Policja, CPR, MCZK, WCZK, służby komunalne oraz zespół prasowy ćwiczyli procedury związane z reagowaniem na wyciek substancji niebezpiecznej.

7 czerwca 2016 r. w WSOWL odbył się I Konkurs Piosenki Patriotycznej, w którym udział wzięli reprezentanci kompanii z 1. i 2. batalionu szkolnego, a także przedstawiciele klas mundurowych ze szkół ponadgimnazjalnych współpracujących z Uczelnią.

Scenariusz ćwiczenia KRYZYS-16 przewiduje różnego rodzaju zagrożenia.

Kolejnym elementem pierwszego dnia było zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego. Ewakuowano wszystkie osoby znajdujące się na terenie uczelni i sprawdzono dokładnie budynek. Kolejny dzień przyniesie nowe wyzwania.

Głównym celem ćwiczenia KRYZYS-16 połączonego z RENEGADE/SAREX-16 jest doskonalenie umiejętności ćwiczących w zakresie kierowania działaniami w ramach reagowania kryzysowego.

Na terenie WSOWL rozpoczęła się druga edycja ćwiczenia KRYZYS, w tym roku połączona z ćwiczeniem „Renegade/Sarex-16”, w ramach „Anakondy-16”.

O godzinie 9.00 do jednej z wrocławskich uczelni wtargnęły dwie osoby strzelające do słuchaczy. Na miejsce przybył patrol interwencyjny, a następnie oddział szturmowy, który zneutralizował sprawców. Tak zaczęło się ćwiczenie reagowania kryzysowego KRYZYS-16 zorganizowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych.

W Sali Tradycji WSOWL odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowania na kolejne stopnie oficerskie.

W obecności przełożonych i współpracowników, pełniący obowiązki Rektora-Komendanta WSOWL płk dr Lesław Wełyczko dokonał wręczenia aktów mianowania na kolejne stopnie wojskowe pracownikom naukowo-dydaktycznym i dydaktycznym: ppłk. Ireneuszowi Cioskowi, mjr. Robertowi Balcerzykowi, mjr. Arturowi Olejnikowi oraz mjr. Jackowi Pająkowi.

W dniach 1-5 czerwca, w ramach Targów Proobronnych oraz Konferencji Organizacji Proobronnych „ProDefense” w Ostródzie, zorganizowane zostały warsztaty taktyczne z wykorzystaniem symulatora taktycznego Virtual BattleSpace3 (VBS3).

Przedstawiciele WSOWL wzięli udział w 55. Wiośnie nad Nysą, która odbyła się w Gubinie.

Impreza objęta była patronatem Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosława Gowina, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego - Anny Marii Anders oraz Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze - płk. Waldemara Krupińskiego.

Na terenie wrocławskiego Morskiego Oka odbył się niezwykle wymagający bieg z przeszkodami Men Expert Survival Race, podczas którego zawodnicy z WSOWL zajęli drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Nauczyciele Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie przeprowadzili szkolenie antyterrorystyczne dla kadry kierowniczej Komendy Miejskiej we Wrocławiu.

Spotkanie otworzył Prorektor ds. naukowo-dydaktycznych płk dr Lesław Wełyczko, zwracając uwagę na aktualność tematyki będącej przedmiotem szkolenia, szczególnie w kontekście czekających nas wydarzeń o charakterze masowym (szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży).

Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka wziął udział w obradach Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Gospodarzami spotkania ponad stu rektorów z całego kraju były Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska.

W posiedzeniach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, instytucji szkolnictwa wyższego oraz partnerzy KRASP. Obradom przewodniczył prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP.

W Sali Tradycji Uczelni odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej słuchaczy trzymiesięcznego Studium Oficerskiego oraz słuchaczy Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy – oficerskiego – Korpusu osobowego Medycznego.

W WSOWL miała miejsce uroczystość pożegnania por. Tomasza Wieciecha.

Porucznik w Uczelni był wykładowcą w Instytucie Dowodzenia.

Minister Obrony Narodowej wyznaczył oficera na stanowisko służbowe w 11. Batalionie Remontowym w Żaganiu.

Z okazji Dnia Dziecka członkowie Naukowego Koła Psychologicznych Aspektów Bezpieczeństwa odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wrocławiu.

Zebrane od kadry i studentów podarunki zostały wręczone dla podopiecznych Ośrodka. – Cieszymy się, że mogliśmy wywołać uśmiechy na twarzach maluchów – mówi plut. pchor. Damian Tracz.

W Uniwersytecie Obrony w Brnie odbyła się konferencja naukowa ,,CEFME Students' Scientific Conference 2016”, podczas której wyróżniony został st. kpr. pchor. Piotr Rosiński.

Podchorąży, w ramach sekcji Military Technology, przedstawił referat na temat: ,,Integrated individual battle system Titan – Polish approach towards the „21st century soldier" and the 5th generation of war’’.

W niedzielę 29 maja br. w Warszawie odbyły się centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, w których udział wziął Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

W WSOWL gościli gen. bryg. Armen Ghahramanyan – Komendant Instytutu Wojskowego MON Armenii oraz Tigran Harutyunyan – zastępca Szefa Wydziału Planowania Polityki Obronnej w Departamencie Polityki Obronnej MON Armenii.

Celem roboczej wizyty było bliższe zapoznanie z wrocławską uczelnią – kształceniem podchorążych, bazą dydaktyczno-szkoleniową i socjalną.

Musieli w pełnym umundurowaniu i z obciążeniem pokonać 35-kilometrową trasę, przejść pole minowe i prowadzić nocną obserwację.

A wszystko to pod presją czasu. Drużyna z Wyższej Szkoły Oficerskiej wystartowała w jednych z najtrudniejszych zawodów militarnych – Italian Raid Commando. Polacy zajęli drugie miejsce w kategorii szkolnictwo wojskowe.

Reprezentacja WSOWL wzięła udział w III Warsztatach i Zawodach Taktyczno–Medycznych Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej w Brzegu Dolnym.

W czeskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych w Wyszkowie odbył się kurs umiejętności survivalowych Xtreme.

W szkoleniu wzięło udział 6 podchorążych, członków Sekcji Szkoleń Wysokogórskich WSOWL.

W Świętochłowicach odbył się Puchar Śląska, z którego nasi podchorążowie przywieźli trzy złote medale.

Członkowie Naukowego Koła Edukacji i Promocji Bezpieczeństwa WSOWL wraz ze Studenckim Kołem Naukowym „Bezpiecznik” Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zorganizowali studencką konferencję naukową nt. „Bezpieczeństwo-wspólny cel”.

W hali sportowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych odbyły się II Mistrzostwa Wojska Polskiego w Walce w Bliskim Kontakcie.

Wśród jedenastu zwycięzców finałowych walk znalazły się dwie kobiety. W klasyfikacji drużynowej triumfowali reprezentanci 16 Dywizji Zmechanizowanej, którzy do finałów wprowadzili aż 11 zawodników.

 

KOMUNIKAT KOŃCOWY

II MISTRZOSTW WOJSKA POLSKIEGO W WALCE

W BLISKIM KONTAKCIE

18 maja 2016 r. z inicjatywy Męża Zaufania Korpusu Oficerów Zawodowych, ppłk. Sławomira Hajta oraz Męża Zaufania Korpusu Podoficerów Zawodowych WSOWL, st. chor. szt. Sławomira Grabczaka, w Uczelni odbyły się spotkania środowiskowe kadry i podchorążych V roku studiów z reprezentantami organów przedstawicielskich żołnierzy.

Na zaproszenie Rektora - Komendanta do WSOWL przybyli Dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych MON, kmdr Wiesław Banaszewski oraz Przewodniczący Kolegium Mężów Zaufania Korpusu Podoficerów Zawodowych, st. chor. szt. Janusz Nogaj, wraz z dziekanami korpusu podoficerów poszczególnych rodzajów wojsk. W imieniu Rektora -Komendanta gości przywitał Prorektor ds. wojskowych, ppłk dr Marek Pytel.

Sierż. pchor. Kamil Czochra zwyciężył w swojej kategorii wagowej w Pucharze Polski Bjj (brazylijskiego jujitsu) w Koninie.

Jest to sukces o tyle ważny, że pierwsze miejsce podchorąży zdobył w silnie obsadzonej kategorii – 94 kilogramów, a walka w purpurowych pasach zawsze wiąże się z ciężkimi pojedynkami.
Zwycięzcy od dłuższego czasu towarzyszy dobra passa dlatego gratulujemy i czekamy na więcej.

Podkreślając wieloletnią współpracę ze Szkołą Podstawą nr 99 imienia Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, delegacja z WSOWL uczestniczyła w obchodach Dnia Patrona.

W przedsięwzięciu objętym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty udział wzięła kadra Uczelni oraz podchorążowie, którzy zaprezentowali się w strojach historycznych.

W Wojskowej Akademii Technicznej odbyły się Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w biegu patrolowym, pokonywaniu OSF, strzelaniu z pistoletu wojskowego oraz strzelaniu z karabinka.

Reprezentanci Uczelni wywalczyli szereg medali zarówno w klasyfikacjach indywidualnych jaki i zespołowych.

Reprezentacja WSOWL zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej podczas XV Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Szachach, które odbyły się w Głuchołazach. Drugie miejsce indywidualnie zajął sierż. pchor. Damian Graczyk.

W czterodniowych zmaganiach, objętych patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Obrony Narodowej, Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP, Szefa Służby Celnej oraz Komendanta Głównego Policji, udział wzięło blisko 110 zawodników.

W dniach 12-15 maja br. członkowie Naukowego Koła Psychologicznych Aspektów Bezpieczeństwa, pod opieką por. dr. Zbigniewa Kuźniara, dr Marzeny Netczuk-Gwoździewicz oraz dr Marty Nowakowskiej, odbyli podróż studyjną do Gdyni.

Głównym celem przedsięwzięcia było przybliżenie znaczenia Marynarki Wojennej w systemie bezpieczeństwa państwa oraz historii Gdyni.

- Swoją postawą i pracowitością zasłużyliście Panowie na awans. Życzę, aby nowe stopnie wojskowe nosiły się krótko – powiedział Rektor-Komendant płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka podczas wręczenia oficerom aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

Nowym Szefem Wydziału Planowania i Koordynacji Badań Naukowych z jednoczesnym awansem został ppłk dr inż. Artur Duchaczek, starszym wykładowcą ppłk Grzegorz Stankiewicz.

Sierż. pchor. Agata Pietroszek jako pierwsza z kobiet dobiegła do mety ekstremalnego biegu z przeszkodami – RUNMAGEDDON.

W Myślenicach na dystansie ok. 7 kilometrów rywalizowało ponad 1600 osób. Nasza zawodniczka zajęła doskonałe 12 miejsce w klasyfikacji generalnej.

W WSOWL odbyły się zajęcia instruktorsko-metodyczne na temat: „Ewolucja technik posługiwania się bronią oraz walki w bliskim kontakcie, w odniesieniu do współczesnych wymogów pola walki”.

Pracownicy Biblioteki WSOWL, Małgorzata Sendecka i Anita Kuźnik uczestniczyły w spotkaniu przedstawicieli krajowych ośrodków informacji patentowej skupionych w sieci PATLIB oraz krajowych urzędów patentowych.

W Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie odbyła się konferencja naukowa z cyklu „Edukacja warunkiem bezpieczeństwa w XXI wieku”, w której wzięli przedstawiciele WSOWL. Tematem tegorocznej konferencji były „Służby mundurowe w systemie bezpieczeństwa publicznego”.

Kpr. pchor. Józef Jordan został laureatem i zdobył nagrodę III stopnia Ministra Obrony Narodowej w Konkursie Recytatorskim, w ramach Konfrontacji Literacko – Teatralnych będących częścią Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego.

Reprezentacja Uczelni zdobyła trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej w „IV Memoriale im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego”, który odbył się w Krakowie.

W ramach memoriału przeprowadzono strzelanie z pistoletu wojskowego, sztafetę pływacką 3x200 metrów oraz bieg przełajowy na dystansie 5 kilometrów.

Słuchacze kursu doskonalącego ,,Organizacja kierowania ruchem wojsk’’ realizowanego przez Zakład Logistyki WSOWL, gościli w obiektach szkoleniowych 2 kompanii regulacji ruchu w Oleśnicy.

Tematem zajęć było praktyczne działanie kompanii w systemie zabezpieczenia przemieszczania wojsk po wyznaczonych centralnych drogach samochodowych.

Ćwiczenia z zakresu działań zespołowych na poziomie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz ewakuacji w terenie górzystym i leśnym były głównymi celami wyjazdu metodyczno-szkoleniowego członków Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego do Ośrodka Szkoleniowego „Wysoki Kamień”.

Zajęcia rozpoczęły się od wykładów, podczas których omówiono rodzaje, sposoby i techniki ratownictwa w warunkach górzystych i leśnych, działania zespołowe, ewakuację oraz warunki bezpieczeństwa i klarowanie sprzętu potrzebnego do działań.

Podchorążowie wraz z Prorektorem ds. wojskowych ppłk. dr. Markiem Pytlem, kapelanem ks. mjr. Marcinem Kwiatkowskim oraz ppor. Michałem Liberkiem uczestniczyli w 80. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akademickiej na Jasną Górę.

Pielgrzymka była podziękowaniem polskiego środowiska akademickiego za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

Podchorążowie z 5. kompanii szkolnej wzięli udział w podróży wojskowo–historycznej do Warszawy.

W programie zwiedzania znalazły się muzea: Wojska Polskiego, Powstania Warszawskiego, Katyńskie, Muzeum X Pawilonu Cytadeli oraz Willa „Jasny Dom” – więzienie NKWD, miejsce przetrzymywania m.in. Żołnierzy Wyklętych.

3 maja w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji, grupa podchorążych WSOWL w strojach historycznych wraz z Prorektorem ds. wojskowych ppłk. dr. Markiem Pytlem i ks. mjr. Marcinem Kwiatkowskim wzięła udział w uroczystym Apelu na Jasnej Górze.

W WSOWL odbyła się kolejna akcja poboru krwi zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK działający przy Uczelni.

Rejestracja dawców czynna była w godzinach 8:00-12:30, a poboru po raz pierwszy dokonała ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu.

W WSOWL odbyło się seminarium studenckie pt. „Zagrożenia psychologiczne w kontekście higieny psychicznej".

Spotkanie zorganizowane zostało przez Naukowe Koło Psychologicznych Aspektów Bezpieczeństwa we współpracy z Sekcją Socjologicznych Problemów Bezpieczeństwa Narodowego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Ustawę Rządową – pierwszą polską konstytucję. Był to drugi tego typu akt prawny na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) i pierwszy w Europie.

Konstytucja przygotowana została przede wszystkim przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja.

W celu pogłębienia wartości jakie niosą polskie barwy narodowe, na podstawie ustawy Sejmu z 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie, 2 maja został ustanowiony – Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych zwyciężyli w kategorii plutonów czołgów i wojsk aeromobilnych podczas największych w Wojsku Polskim zawodów użyteczno-bojowych.

Słuchacze sześciomiesięcznego Studium Oficerskiego o specjalności ogólnologistycznej, materiałowej, technicznej i finansowej oraz kadra Zakładu Logistyki wzięli udział w zajęciach Składzie-Milicz nt.: „Struktura oraz główne zadania RBLog - zasady przechowywania ŚBiM w składach.”

Trenowali wspinaczkę, budowali mosty linowe i uczyli się ratownictwa górskiego. Musieli się dostać na trzydziestometrowe skały i maszerowali po górach. Takie zadania wykonywali wojskowi studenci z Polski, Czech, Litwy i Rumunii podczas Międzynarodowego Górskiego Szkolenia Kadetów w Szklarskiej Porębie.

Studenci programu Erasmus + oraz członkowie Erasmus Student Network wzięli udział w zwiedzaniu Wrocławia.

28 kwietnia br. w Sali Tradycji WSOWL odbyło się uroczyste pożegnanie mł. chor. Wiesława Mirka, który służył na stanowisku Kierownika Obiektu w Zakładzie Wychowania Fizycznego i Sportu.

Podczas uroczystości, w obecności przełożonych, kadry dydaktycznej i kolegów, Prorektor ds. wojskowych ppłk dr Marek Pytel podziękował głównemu bohaterowi uroczystości za wzorową służbę oraz złożył życzenia wszelkiej pomyślności.

Członkowie Naukowego Koła Zarządzania WSOWL zaprezentowali swoje badania i zostali wyróżnieni podczas XLV Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych.

Przedsięwzięcie, mające charakter konkursu prac badawczych, zostało zorganizowane przez Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie. Uczestnicy seminarium mogli zaprezentować swoje referaty w kilku sekcjach, m.in.: Nauk Społecznych, Nauk Ekonomicznych i Nauk Teologicznych.

Studenci z zagranicznych uczelni partnerskich przebywający w WSOWL w ramach programu Erasmus+ odwiedzili Warszawę.

Wycieczka do stolicy Polski realizowana jest co roku przez Biuro Karier i Programów Międzynarodowych jako element programu kulturowego.

Delegacja WSOWL wzięła udział w International Exchange Week zorganizowanym przez holenderską Royal Netherlands Military Academy w Bredzie.

Głównym celem wizyty była wymiana doświadczeń, a także zapoznanie ze strukturą, tradycjami i zadaniami Akademii Wojskowej w Bredzie studentów wojskowych z Austrii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Niemiec oraz Polski.

– Cześć i chwała bohaterom! Oddaję cześć i chwałę tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległą Polskę! – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas ceremonii pogrzebowej śp. pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Studenci z WSOWL oraz z zagranicznych uczelni partnerskich przebywający w ramach programu Erasmus+ wzięli udział w prezentacji „Polish Story. 1000 years of Polish history in 70 minutes”.

Wykład poprowadzony został przez kmdr. por. Krzysztofa Rumińskiego oraz kpt. dr. Zbigniewa Zielonkę.

W związku z zamiarem wzmocnienia obecności Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terenie Polski oraz udziałem we wspólnych ćwiczeniach i operacjach wojskowych, z inicjatywy Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie, w WSOWL gościła amerykańsko-polska grupa podoficerów.

Składała się ona z zespołu ekspertów, mających za zadanie wypracowanie wspólnej koncepcji dotyczącej osiągnięcia pełnej profesjonalizacji oraz oceny korpusu podoficerów Sił Zbrojnych RP, na podstawie doświadczeń wynikających z procesu kształcenia przyszłych oficerów oraz zaangażowania w ww. proces podoficerów zawodowych.

22 kwietnia br. w Sali Tradycji odbyło się uroczyste pożegnanie wieloletniego pracownika naszej Alma Mater – Pani Haliny Leszczyńskiej.

Prorektor ds. dydaktyczno-naukowych płk dr Lesław Wełyczko, żegnając Panią Halinę wspomniał na Jej uśmiech, który nie opuszczał Jej każdego dnia.

W Theresian Military Academy (TMA) w Austrii odbyło się spotkanie międzynarodowe europejskich uczelni wojskowych realizujących projekt „Creating international semester regarding military education needs for future officers in Europe” w ramach Programu Erasmus+.

Liderem projektu oraz całego konsorcjum jest Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, w skład którego wchodzą: Theresian Military Academy, National University of Public Service (NUPS) z Węgier, University of Defence z Czech oraz „Nicolae Balcescu” Land Forces Academy z Rumunii.

Słuchacze sześciomiesięcznego Studium Oficerskiego z korpusu osobowego logistyki oraz kursu kwalifikacyjnego na stanowiska o stopniu etatowym porucznik odwiedzili koszary 10. Brygady Logistycznej.

- Zgodnie z uzgodnieniami pomiędzy WSOWL a 10. Brygadą Logistyczną, dla słuchaczy przygotowano jednodniowy cykl zajęć, który przybliżył żołnierzom strukturę organizacyjną, zadania oraz tradycje Brygady – mówi mjr Grzegorz Stankiewicz.

Członkowie uczelnianej Sekcji Płetwonurkowania odbyli nurkowanie stażowe w zalanym kamieniołomie w Jaworznie.

- Celem zajęć było doskonalenie umiejętności w nawigacji podwodnej oraz w posługiwaniu się suchym skafandrem – informuje opiekun Sekcji mjr Włodzimierz Wiązek.

- Mamy dzisiaj wyjątkową możliwość spotkania z ludźmi, którzy tworzyli i tworzą naszą współczesną historię. Historię walki o wolność i niepodległość. Historię walki o tożsamość i godność narodową, ale przede wszystkim historię walki o prawdę – powiedział Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka - rozpoczynając panel dyskusyjny dotyczący geopolitycznych wyznaczników bezpieczeństwa Polski.

Sukcesem zakończyły się Mistrzostwa Garnizonu Wrocław w biegach przełajowych zorganizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Reprezentacja naszej Uczelni wywalczyła pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej. Również pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej kobiet zdobyła sierż. pchor. Jolanta Szwarnóg przed kpr. pchor. Zofią Dolik. Wśród mężczyzn na drugiej pozycji uplasował się sierż. pchor. Dariusz Jamro.

Na terenie WSOWL i poligonie Raków odbyło się ćwiczenie Sekcji Działań Połączonych „Przygotowanie i prowadzenie działań taktycznych w specyficznych środowiskach walki”.

Po raz pierwszy przedsięwzięcie zrealizowano z żołnierzami z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, którzy szkolili się na symulatorze SK-1 PLUTON oraz VBS. Do Uczelni zawitały cztery KTO ROSOMAK wraz z dowódcami plutonów i załogami oraz etatowym uzbrojeniem.

Reprezentacja WSOWL zajęła drugie miejsce w garnizonowych zawodach strzeleckich o „Puchar Dowódcy 10 Pułku Dowodzenia”.

Zawody przeprowadzono w konkurencji strzelanie z pistoletu wojskowego (PW 10 strzałów) na strzelnicach Pułku.

W WSOWL odbyła się II Konferencja Naukowa pt. „Systemy ratownicze w Polsce a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe.”

- Głównymi celami konferencji była wymiana doświadczeń z zakresu medycyny ratunkowej cywilnej i wojskowej oraz pokazanie zakresu działań i funkcjonowania organizacji, które współpracują z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego – mówi inicjatorka cyklu konferencji dr Beata Zysiak–Christ z Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie.

Podchorążowie drugiego roku studiów II stopnia specjalności pancernej realizowali ostatni etap szkolenia praktycznego w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie (OSL).

Kolejny rok współpracy Uczelni z OSL dowodzonym przez mjr. Krzysztofa Kacperka zaowocował bardzo dobrym przygotowaniem przyszłych dowódców plutonów do realizacji zadań z wykorzystaniem czołgu Leopard 2A4.

Zgodnie z "Planem- Kalendarzem oraz regulaminem zawodów sportowych w Garnizonie Wrocław na 2016 rok" w dniu 14 kwietna odbyły się VI Mistrzostwa Garnizonu Wrocław W Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Podchorążowie oraz studenci cywilni z Naukowego Koła Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych pod opieką mjr. dr. inż. Jarosława Stelmacha odwiedzili Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

13 kwietnia br. w garnizonie Wrocław odbyły się uroczyste obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W uroczystościach pod patronatem Wojewody Dolnośląskiego, zorganizowanych przez Dolnośląską Rodzinę Katyńską, udział wzięli przedstawiciele WSOWL na czele z Rektorem-Komendantem płk. dr. hab. Dariuszem Skorupką i Prorektorem ds. dydaktyczno-naukowych płk. dr. Lesławem Wełyczko.

Delegacja WSOWL po raz pierwszy wzięła udział w International Cadet’s Week zorganizowanym przez łotewską Akademię Obrony Narodowej.

Głównym celem wizyty była integracja oraz wymiana doświadczeń między podchorążymi reprezentującymi przybyłe państwa: Stany Zjednoczone, Danię, Litwę, Estonię, Gruzję oraz Polskę, a także zapoznanie ze strukturą, tradycjami i zadaniami Akademii Obrony Narodowej w Rydze.

12 kwietnia br. w Sali Tradycji WSOWL podchorążowie I roku studiów I stopnia przeniesieni ze studiów cywilnych na studia wojskowe złożyli przysięgę wojskową.

- Rozpoczęliście trudną i wymagającą drogę, ale dającą wiele satysfakcji. To od teraz zobowiązujecie się Panowie do wiernego wypełniania słów przysięgi - powiedział pełniący obowiązki Rektora-Komendanta ppłk dr Marek Pytel podczas uroczystej zbiórki.

Wyzwania współczesnej medycyny taktycznej i ratunkowej, procedury, standardy i algorytmy postępowania były przewodnim tematem IV Międzynarodowych Warsztatów Medycyny Pola Walki.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M. W katastrofie zginęło 96 osób – wśród nich prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, parlamentarzyści, ministrowie, oficerowie, pracownicy wojska. W 6. rocznicę tego wydarzenia w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające tę tragedię. We Wrocławiu pamięć ofiar katastrofy uczcili m.in. przedstawiciele WSOWL na czele z Rektorem-Komendantem płk. dr. hab. inż. Dariuszem Skorupką.

W WSOWL odbyła się narada szkoleniowo-metodyczna na temat nowego kierunku studiów I stopnia dla podchorążych – dowodzenie.

Na zaproszenie organizatorów z Instytutu Dowodzenia, do Uczelni przybyli Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki, Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski, oficerowie z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, przedstawiciel Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego, dowódcy jednostek wojskowych oraz komendanci centr szkolenia.

W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się dwudniowa konferencja naukowa „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem”.

Krystian Chramęga to kolejny sportowiec z naszej Uczelni trenjący sztuki walki, który ma za sobą wiele znaczących sukcesów zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.

Przedstawiciele WSOWL wzięli udział w Dniu Logistyki w Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu.

Delegacja WSOWL wzięła udział w Tygodniu Międzynarodowym w Akademii Wojskowej w Lizbonie.

W przedsięwzięciu zorganizowanym przez portugalską uczelnię wzięły udział również delegacje wojskowe z Belgii, Niemiec, Czech, USA, Turcji, Tunezji i Maroka. WSOWL reprezentowali: mjr Rafał Niedziela, st. kpr. pchor. Martyna Zdunek i st. kpr. pchor. Józef Salame.

WSOWL została najlepszą uczelnią wojskową w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w Sporcie Powszechnym w roku 2015.

Puchar dla zwycięzców wręczył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański podczas Gali Sportu Wojskowego, która odbyła się w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. W sportowym wydarzeniu udział wzięli Rektor – Komendant – płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka i Kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu - płk dr Mirosław Doliński.

Studenci z Naukowego Koła Psychologicznych Aspektów Bezpieczeństwa oraz z Naukowego Koła Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych uczestniczyli w konferencji pt. „System ratownictwa medycznego i zarządzania kryzysowego w warunkach pokoju i w stanach nadzwyczajnych".

Konferencja odbyła się na Unwersytecie Śląskim w Katowicach przy współpracy Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego UŚ.

W WSOWL odbyło się spotkanie koordynatorów Konsorcjum Mundurowego KONSMUND.

Celem Konsorcjum jest umożliwienie uczelniom wzajemnego wspierania się w obszarze międzynarodowej mobilności akademickiej w programie Erasmus+.

Studenci z Naukowego Koła Pamięci Narodowej WSOWL wzięli udział w studenckiej konferencji naukowej „Polskie Siły Zbrojne”.

Przedsięwzięcie odbyło się w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zorganizowało je Wojskoznawcze Koło Naukowe oraz Zakład Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Z okazji Świąt Wielkanocnych, w ramach kontynuowania akcji „Żołnierska Pamięć", społeczność WSOWL uczciła wszystkich, którzy trwale zapisali się w naszej pamięci.

Delegacje podchorążych oddały cześć zasłużonym dla wrocławskiej Alma Mater składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze na cmentarzach we Wrocławiu.

Podchorążowie II roku studiów II stopnia z grupy Obrony Przeciwlotniczej przeszli intensywne szkolenie taktyczno-bojowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań - Świętoszów z pododdziałami 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

- Spotykamy się w rocznicę niezwykłego wydarzenia w historii naszego Państwa. 222 lata temu, na rynku Krakowa przysięgę narodowi złożył Tadeusz Kościuszko, absolwent Szkoły Rycerskiej. W ten prosty sposób wypełniło się przesłanie zawarte w Konstytucji 3 Maja o tym, że cały naród jest zobowiązany do obrony swojej Ojczyzny – powiedział Prorektor ds. wojskowych ppłk dr Marek Pytel podczas uroczystości z okazji 222. rocznicy rozpoczęcia Powstania Kościuszkowskiego.

W

- Składając Państwu życzenia chciałbym żebyście z dystansem podchodzili do spraw, które są nieważne, bardzo poważnie natomiast traktowali sprawy zasadnicze dla życia ludzkiego. W związku z tym, że zbliżają się Święta życzę żebyście Państwo zachowali pokój ducha i dobre samopoczucie - powiedział płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka podczas spotkania z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, które odbyło się w WSOWL.

We Wrocławiu odbył się Dolnośląski Kongres Samorządowy organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów, naukowcy, dziennikarze, biznesmeni, działacze organizacji pozarządowych oraz eksperci. WSOWL reprezentował Dyrektor Gabinetu Rektora-Komenda ppłk dypl. Sławomir Hajt.

Podchorążowie WSOWL odbyli dwutygodniowe szkolenie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wędrzyn.

Kadra dydaktyczna Zespołu Inżynierii Wojskowej oraz podchorążowie II roku studiów II stopnia z grupy przeprawowej i drogowo-mostowej uczestniczyli w szkoleniu poligonowym zorganizowanym na obiektach szkoleniowych 1 batalionu drogowo-mostowego (1 bdm) w Dęblinie.

Podchorążowie z Sekcji Walki w Bliskim Kontakcie odnieśli sukces podczas XII Mistrzostw Polski ADCC (Abu Dhabi Combat Club), które odbyły się w Warszawie.

Sześć Kół Naukowych z różnych uczelni zorganizowało studencką konferencję naukową pt. „Interdyscyplinarność bezpieczeństwa teoria- praktyka-edukacja”.

Organizowana przez Baltic Defence College w Tartu w Estonii Bałtycka Konferencja Historyczna poświęcona jest zagadnieniom bezpieczeństwa i historii wojskowości regionu państw Morza Bałtyckiego.

W Sobótce w ramach Półmaratonu Ślężańskiego odbyły się Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego oraz Mistrzostwa WSOWL w półmaratonie.

Nasi studenci ponownie znaleźli się w czołówce prestiżowego konkursu Prezydenta Miasta Wrocławia pod hasłem „Wrocławska Magnolia 2015”.

Buzdygan, to nagroda od żołnierzy dla żołnierzy. A to najtrudniejsza rzecz zyskać szacunek i uznanie ludzi ze swojego najbliższego, zawodowego środowiska – mówił płk Dariusz Kacperczyk, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy „Polski Zbrojnej”, podczas gali wręczenia Buzdyganów 2015. Wśród siedmiu laureatów znalazł się ppłk dr Andrzej Demkowicz.

W Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL odbyło się posiedzenie Rady Programowej (RP WNoB).

Podchorążowie II roku studiów II stopnia z grupy Obrony Przeciwlotniczej wzięli udział w zajęciach specjalistycznych w 4. Pułku Przeciwlotniczym w Lesznie.

Studenci z programu Erasmus+ oraz przedstawiciele sekcji ESN wybrali się do Szklarskiej Poręby.

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w zapasach w stylu wolnym to kolejna impreza sportowa, w której nasi studenci odnieśli sukces.

Podchorążowie II roku studiów II stopnia i III roku studiów I stopnia z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL) uczestniczą w dwutygodniowym szkoleniu poligonowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn, w trakcie którego mogą praktycznie zweryfikować zdobytą w murach Uczelni wiedzę i umiejętności.

Ponad 700 osób odwiedziło Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych podczas Dnia Otwartego Uczelni.

W hali sportowej Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych odbyły się I Mistrzostwa Garnizonu Wrocław w Walce w Bliskim Kontakcie. O medale walczyło 31 zawodników. Najlepszym z nich uznano kpr. pchor. Michała Musiałowicza. W klasyfikacji drużynowej triumfowali gospodarze mistrzostw. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, a trzecie 10 Pułku Dowodzenia.

W WSOWL odbyło się seminarium naukowe z cyklu „Spotkania z bezpieczeństwem” zorganizowane przez Naukowe Koło Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych, pt. „RENEGADE – fakty i mity”.

Sierż. pchor. Piotr Habrat reprezentujący WSOWL wygrał Międzynarodowy Narciarski Bieg Żołnierski, który odbył się w ramach Biegu Piastów w Jakuszycach.

Podchorążowie z wrocławskiej Szkoły Oficerskiej szkolili się w tunelu aerodynamicznym. Po raz pierwszy w historii uczelni naukę „latania” w Leźnicy Wielkiej przeszło ośmiu wojskowych studentów.

Od wczesnych godzin porannych przybywające dzisiaj do pracy Panie były witane życzeniami i kwiatkami, które w imieniu Rektora-Komendanta WSOWL i wszystkich mężczyzn wręczali: Prorektor ds. wojskowych ppłk dr Marek Pytel, pełniący obowiązki szefa Wydziału Wychowawczego mjr Wojciech Czerechowski oraz szef Sekcji Operacyjnej mjr dr Bartosz Sylwestrzak.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych odbył się finał konkursu wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych.

W rejonie Gór Izerskich odbyło się ćwiczenie grupowe nt. „Prowadzenie działań taktycznych w warunkach niskich temperatur”.

Podchorążowie II roku studiów drugiego stopnia wzięli udział w finale konkursu o miano „Mistrza Ognia Artyleryjskiego”. Rywalizacja odbyła się w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Na podstawie dorobku naukowego i pozytywnych opinii recenzentów oraz po spełnieniu wszystkich warunków wymaganych przepisami ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki kpt. dr Barbara Kaczmarczyk z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie i dr Marian Żuber z Instytutu Dowodzenia uzyskali stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauki o bezpieczeństwie. Został on nadany Uchwałą Rady Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej z dnia 26 lutego 2016 roku.

W WSOWL rozpoczęła się kolejna edycja semestru międzynarodowego w ramach programu Erasmus+.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbył się uroczysty Apel Pamięci, w którym udział wziął Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

29 lutego br. odbyły się po raz pierwszy w WSOWL Mistrzostwa w Wyciskaniu i Kettlebell. W zmaganiach wzięli udział studenci wojskowi, cywilni, a także kadra naszej uczelni.

29 lutego w Sali Tradycji WSOWL odbyła się uroczystość pożegnania oficera odchodzącego do rezerwy i podoficerów, którzy rozpoczną szkolenie w ramach Studium Oficerskiego.

W WSOWL odbył się kolejny cykl wykładów i warsztatów otwartych „Ratownictwo dla każdego”. Tym razem tematyką przewodnią była medycyna wojskowa i ratownictwo taktyczne.

Trzyosobowe zespoły miały do pokonania na nartach skiturowych dystans 25 kilometrów w terenie górskim z plecakami ważącymi co najmniej 24 kilogramy. W okolicach Szklarskiej Poręby przeprowadzono pierwszą edycję zimowych zawodów górskich „Military Ski Patrol”.

26 lutego br. w Sali Tradycji odbyło się uroczyste pożegnanie podoficerów, którzy zakończyli służbę w Uczelni i przeszli do rezerwy oraz pracownika cywilnego, który przeszedł na emeryturę.

Z mundurem pożegnali się: st. chor. szt. Dariusz Przepiórkiewicz, st. chor. szt. Bernard Lindner oraz mł. chor. Waldemar Langer. Na zasłużoną emeryturę po latach pracy w wojsku przeszła pani Danuta Szałankiewicz.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze wspólnych przygotowań Sekcji Walki w Bliskim Kontakcie WSOWL oraz zawodników CSWInż.iChem. do I Mistrzostw Garnizonu Wrocław w Walce w Bliskim Kontakcie.

W dniach 20-21 lutego br. w Luboniu odbyły się VI Mistrzostwa Polski No Gi Jiu Jitsu. W kategorii purpurowych pasów – 91,5kg sierż. pchor. Kamil Czochra wywalczył brązowy medal, natomiast szer. pchor. Kornelia Włodarczyk jako debiutantka w białych pasach wywalczyła złoto.

Pielęgnowanie pamięci o legendarnym rotmistrzu Witoldzie Pileckim było głównym celem spotkania szefa Wydziału Wychowawczego ppłk. Jana Kutnego z córką bohatera Zofią Pilecką-Optułowicz.

W WSOWL odbyło się posiedzenie Rady Programowej Wydziału Zarządzania. Celem spotkania było poinformowanie członków Rady o aktualnie realizowanych przez Wydział przedsięwzięciach dydaktyczno-naukowych oraz przedstawienie projektów nowych edycji programów studiów, w tym zakładanych kierunkowych efektów kształcenia.

Ppłk dr Andrzej Demkowicz został laureatem nagrody Buzdygan 2015, nazywanej „wojskowym Oskarem”.

Studenci III roku kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa wzięli udział w ćwiczeniach laboratoryjnych w ramach przedmiotu Ochrona Radiologiczna z Elementami Radiometrii.

W WSOWL, na zaproszenie Dyrektora Instytutu Dowodzenia, przebywał szef Zarządu P-1 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk dr Krzysztof Gaj.

- Jestem niezmiernie usatysfakcjonowany, że nasi podoficerowie awansują. Kolejne stopnie wojskowe to przejaw zaangażowania w służbę i sumiennego wykonywania obowiązków na stanowiskach służbowych – powiedział Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka podczas uroczystości wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

Rektor-Komendant mianował na stopień starszego chorążego: chor. Grzegorza Grzebieluchę, chor. Pawła Oczachowskiego i chor. Przemysława Ryża.

Po 33 latach pracy w wojsku na emeryturę przeszła Zofia Curkowicz.

- Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic (...) - słowa przysięgi wojskowej bliskie sercu każdego żołnierza, 12 lutego br. wypowiedziało 112 słuchaczy 8,5 miesięcznego studium oficerskiego oraz żołnierzy służby przygotowawczej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych odbywających szkolenie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki i Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego.

Przedstawiciele WSOWL uczestniczyli w międzynarodowym module akademickim dotyczącym wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej.

Spotkanie zrealizowane w ramach programu EMILYO (wymiana studentów wojskowych inspirowana przez program Erasmus) odbyło się w Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Wiener Neustadt.

Sierż. pchor. Agata Pietroszek wygrała rywalizację pań w kategorii Elite Kobiet podczas zawodów z cyklu Spartan Race Super, które odbyły się w Jakuszycach.

Pokonają 25 kilometrów w górach na nartach ski-turowych, potem będą poszukiwać zaginionego, zasypanego przez lawinę i transportować rannego. Takie zadania będą musieli wykonać uczestnicy pierwszej edycji zawodów „Military Ski Patrol 2016” w Szklarskiej Porębie. Swój udział zapowiedziało już około 50 osób, w tym żołnierze wojsk specjalnych. Zapisy wciąż trwają.

Rozgrywki siatkarzy w Lidze Międzyuczelnianej wkroczyły w decydującą fazę. Nasi siatkarze znaleźli się w gronie najlepszych drużyn akademickich Wrocławia.

Walczymy o najwyższe laury i istnieje realna szansa, że to się uda. Dwa mecze z Akademią Wychowania Fizycznego dadzą odpowiedź, czy gramy o złoto, czy brąz.

W 270. rocznicę urodzin generała Tadeusza Kościuszki kadra, pracownicy wojska i podchorążowie WSOWL złożyli kwiaty pod pomnikiem patrona Uczelni.

 

W WSOWL przebywała z roboczą wizytą delegacja Urzędu ds. Rozwoju Bundeswehry z Kolonii pod przewodnictwem ppłk. Marcusa Müllera.

Dzisiaj około 8.15 policjanci wykonujący patrol pieszy na ul. Orzechowej zauważyli samochód z ujadającym psem zamkniętym w środku. Podczas wykonywania oględzin zostali ostrzelani z okna bloku mieszkalnego.

W związku z zakończeniem służby i przejściem do rezerwy, w Sali Tradycji, odbyło się uroczyste pożegnanie oficerów.

Nowy etap w życiu rozpoczęli: płk dr Kazimierz Kędzia, płk dr inż. Kazimierz Kowalski, płk Leszek Proskin, ppłk Wojciech Fałkowski i ppłk Tomasz Ujma.

Podchorążowie IV roku studiów I stopnia z grupy OPL wzięli udział w zajęciach specjalistycznych w 4. Pułku Przeciwlotniczym w Lesznie.

- Żałuję, że tak wartościowa osoba odchodzi z Uczelni. Potrafiła Pani stworzyć atmosferę, dzięki której jeszcze chętniej wykonywało się swoje obowiązki. Życzę żeby ten dzień kojarzył się z początkiem, a nie z końcem – powiedział Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka podczas uroczystości pożegnania pani Lidii Łukszy, pracownika Oddziału Kształcenia.

– Jest to pierwsza szkoła wojskowa, którą odwiedzam. Przybywam tutaj dlatego, że właśnie ta uczelnia, za sprawą nowego Rektora-Komendanta zapoczątkowuje zmiany w całym szkolnictwie wojskowym – powiedział 25 stycznia br. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski w czasie uroczystości przekazania obowiązków Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych (WSOWL).

21 stycznia br., na zaproszenie Instytutu Dowodzenia, w WSOWL gościł ppłk Grzegorz Kaliciak - dowódca żołnierzy biorących udział w obronie City Hall w Karbali.

Podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych uczestniczyli w dwutygodniowym szkoleniu w Szklarskiej Porębie zorganizowanym przez kadrę Instytutu Dowodzenia.

W WSOWL odbyła się akademia podsumowująca działalność Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK funkcjonującego przy Uczelni.

Akademicki Chór WSOWL wystąpił na Ekumenicznym Koncercie Noworocznym zorganizowanym w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Naukowe Koło Edukacji i Promocji Bezpieczeństwa zorganizowało w Gimnazjum nr 1 w Oleśnicy wykłady otwarte na temat zagrożeń dotyczących młodzieży, a także trybu postępowania w sytuacji ich wystąpienia.

12 stycznia br. Naukowe Koło Bezpieczeństwa Społecznego WSOWL i Akademickie Koło Naukowe Security&Society Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowały I Naukowe Seminarium Kół Studenckich.

Uroczystość odbyła się 11 stycznia br. w Sali Tradycji uczelni.

Por. Zbigniew Kuźniar podziękował przełożonym i kolegom z 2. batalionu szkolnego, w którym pełnił służbę na stanowisku dowódcy plutonu. Zapewnił jednocześnie, że na nowym stanowisku, jako asystent w Zespole Pracowników Naukowo-Dydaktycznych, da się poznać z jak najlepszej strony.

Jak prognozować zejście lawiny i organizować akcję ratunkową uczyło się w Karkonoszach około 50 żołnierzy z jednostek lądowych i specjalnych oraz podchorążych studiujących w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Ćwiczyli także, jak odszukać w śniegu detektory, przeciwdziałać hipotermii i pomóc osobie wychłodzonej. Poznawali również zasady autoratownictwa.

7 stycznia br., na zaproszenie Wydziału Zarządzania, w WSOWL gościł Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki oraz ppłk Jacek Szczepaniak z Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej.

Back to top