Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Baner nowy WZ

Podchorążowie I i II roku studiów II stopnia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych w dniach 27-30.03.2017 r. uczestniczyli w szkoleniu z „Ochrony przed bojowymi środkami trującymi i substancjami promieniotwórczymi” w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych DRAWSKO.


Pierwszym etapem szkolenia prowadzonym przez kierownika zajęć kpt. Jacka MIEDZIAKA było przygotowanie podchorążych do wykonywania zadań w warunkach rzeczywistych skażeń chemicznych i promieniotwórczych na specjalnie wyposażonych punktach nauczania.
W drugim etapie szkolenia podchorążowie po założeniu masek przeciwgazowych i odzieży ochronnej wchodzili w rejon skażony iperytem oraz źródłami promieniotwórczymi, gdzie mieli możliwość wykrycia rzeczywistych skażeń jakie mogą być użyte przez przeciwnika podczas realizacji działań bojowych, a o wynikach rozpoznania meldowali kierownikowi zajęć. Skażenie rejonu było zrealizowane przez załogę laboratorium LChR-1, która po zakończeniu zajęć sprawdziła skuteczność odkażania i neutralizacji środków trujących.
Ostatnim elementem było przeprowadzenie całkowitej likwidacji skażeń podchorążych w oparciu o plac likwidacji skażeń stanów osobowych rozwinięty przez żołnierzy CSWL Drawsko.
Realizację zajęć nadzorował Dyrektor Instytutu Dowodzenia płk dr inż. Jacek NARLOCH, który podkreślił, że praktyczna realizacja zadań w „Rejonie skażeń” CSWL Drawsko była dla przyszłych oficerów przygotowaniem do dowodzenia pododdziałem w przypadku użycia broni masowego rażenia.

Zdjęcia st. chor. szt. Marek KAŃTOCH


 

Back to top