Main Menu

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Our school

Baner nowy WZ

Żołnierze i funkcjonariusze z Czech i Polski rywalizowali w „X Karkonoskich zawodach górskich jednostek Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mountain Warriors”.

Głównym organizatorem zawodów była Sekcja Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, współorganizatorami zaś – Szkoła Górska „Quasar" i Grupa Karkonoska GOPR.

W Szklarskiej Porębie o tytuł najlepszych konkurowali m.in. żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 18. Batalionu Powietrznodesantowego i 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Poza wojskowymi w zawodach wzięli udział także funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Biura Ochrony Rządu, czy Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji. W imprezie wzięli udział również przedstawiciele Uniwersytetu Obrony z Brna oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

- W dwudniowych zawodach startowały zespoły dwuosobowe. W pierwszym dniu odbył się bieg. Zawodnicy w umundurowaniu i z plecakami ważącymi 10 kg musieli jak najszybciej przebiec ponad 11 kilometrów w trudnym, górskim terenie. Trasa wymagała bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego. Pierwsze trzy kilometry to morderczy podbieg pod górę. Później było nieco łagodniej ponieważ trasa wiodła po leśnych duktach – mówi ppłk dr Andrzej Demkowicz, wykładowca Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.
Dzień drugi obfitował w konkurencje techniczne wykonywane na czas. Zawodnicy musieli udzielić rannemu pierwszej pomocy po upadku z wysokości i sprawdzić się w ratownictwie wysokościowym, na przykład zwożąc poszkodowanego na linach.

Żołnierze i funkcjonariusze sprawdzali się także we wspinaczce z asekuracją, budowie układów wyciągowych i napinających. Do konkurencji technicznych zaliczało się również jumarowanie, czyli pionowe wchodzenie po linie z wykorzystaniem przyrządów alpinistycznych, tyrolkę, czyli zjazd po moście linowym oraz wspinaczkę na wędkę.
Zawody wysokościowe dla jednostek MON i MSWiA wygrali funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Katowic. Drugie i trzecie miejsce zdobyli podchorążowie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.


Pierwszy dzień zawodów

Drugi dzień zawodów


http://vod.tvp.pl/27531194/29102016 (początek 15:04)

Dzień 1: https://www.youtube.com/watch?v=BKVOiYODJ28&feature=youtu.be

Dzień 2: https://m.youtube.com/watch?v=ezQvNAR5r-g

tekst: mjr Piotr Szczepański

zdjęcia: mł. chor. Marek Dolot

Back to top